1600 firm porozumiało się z opolskim ZUS w sprawie spłaty zaległości w pierwszym półroczu 2019

Czytaj dalej
Fot. Slawomir Mielnik
Edyta Hanszke

1600 firm porozumiało się z opolskim ZUS w sprawie spłaty zaległości w pierwszym półroczu 2019

Edyta Hanszke

Z roku na rok rośnie liczba firm decydujących się na złożenie wniosku do ZUS o rozłożenie zaległych składek na raty. W I półroczu 2019 było ich w województwie opolskim - 1600.

Do utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa mogą przyczynić się sprawy rodzinne, pogorszenie stanu zdrowia czy niesumienność kontrahentów. To może rodzić problemy z bieżącym regulowaniem składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników lub za siebie - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

- Rozumiemy, że gdy zaległości są znaczne, jednorazowa spłata może być wręcz niemożliwa. Najczęściej jako rozwiązanie proponujemy układ ratalny - mówi Antoni Malaka, dyrektor o oddziału ZUS w Opolu. - Oferta jest korzystna już na starcie, bo ten kto wnioskuje może dopasować ilość rat oraz ich wysokość do swoich możliwości. Ma więc realny wpływ na warunki umowy. Wtedy nie są one dla niego obciążeniem, a pozwalają na systematyczne zmniejszanie zadłużenia. Od stycznia do czerwca przyjęliśmy w całym województwie ponad 830 wniosków o możliwość spłaty zaległych składek w ratach

Co daje rozłożenie na raty? - Podpisanie umowy to komfort spłaty należności przez długi okres, od miesiąca do nawet kilku lat. Ponadto, już od następnego dnia od złożenia wniosku nie będziemy naliczać odsetek, a tylko opłatę prolongacyjną czyli tylko część stawki odsetek za zwłokę w dniu podpisania umowy - wyjaśnia Sebastian Szczurek. - Dodatkowo, jeśli wobec wnioskodawcy prowadziliśmy postępowanie egzekucyjne, to je zawiesimy. Nie będzie też przeszkód, abyśmy wydali zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, które często jest wręcz niezbędne, by sprawnie prowadzić biznes. Widać jak na dłoni, że takie porozumienie to oddech i ulga dla przedsiębiorcy.

Z każdym rokiem z układu ratalnego korzysta coraz więcej firm. W 2016 r. i w 2017 r. do placówek ZUS w województwie opolskim zgłosiło się po 2741 mniejszych i większym firm, wnioskując o objęcie ich jednym z kilku wariantów oddłużenia. W 2018 r. takich próśb było 2987. W I półroczu 2019 r. - 1600, z czego 550 z Opola.

Dane z pierwszego półrocza br., wskazują, że 2019 r. może być jeszcze bardziej owocny we współpracę opolskich firm z ZUS, by jak najszybciej wyjść na prostą.

- To odpowiedzialne podejście, bo im dłuższa zwłoka w uregulowaniu składek na ubezpieczenia społeczne, tym wyższe koszty wyjścia z zadłużenia – dodaje Antoni Malaka, dyrektor opolskiej placówki ZUS.

Co zrobić, żeby podpisać układ ratalny? Podstawą jest złożenie wniosku wraz z uzasadnieniem. Złożenie wniosku i dodatkowych dokumentów nie jest skomplikowane. Można to zrobić pisemnie, a wniosek złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty w każdej placówce ZUS. Nie ma przeszkód, aby zrobić to ustnie do protokołu, który sporządzi pracownik ZUS. Jest to możliwe również elektroniczne przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych ZUS, oczywiście po wcześniejszym założeniu konta na tym portalu.

Nie tylko układ ratalny
Układ ratalny to tylko jedna z wielu możliwości dogadania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

W pierwszym półroczu 2019 r. opolskie placówki ZUS przyjęły też:

Pierwszym krokiem jaki powinien zrobić przedsiębiorca, który nie jest w stanie regularnie rozliczać się ze składek za zatrudnionych pracowników bądź sam za siebie, jest wizyta u doradcy do spraw ulg i umorzeń w najbliższej placówce ZUS.

Wówczas będzie możliwe dostosowanie odpowiedniej formy pomocy do wielkości, profilu i kwoty zadłużenia wnioskodawcy.

Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.