Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Andrzej Grabowski. Czego żałuje mężczyzna z przeszłością

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Łukasz Gazur

Andrzej Grabowski. Czego żałuje mężczyzna z przeszłością

Łukasz Gazur

Wieczór, 5 marca. Rozmowa telefoniczna dzień przed spotkaniem. ANDRZEJ GRABOWSKI: Wie Pan, nie lubię udzielania wywiadów. Ja już się w życiu nagadałem. Ale przed premierą nie mam wyjścia. Niech pan przyjdzie na godzinę 17 pod wejście dla aktorów.

Popołudnie, 6 marca. Garderoba Teatru w Krakowie im. Juliusza Słowackiego.

Siedzimy w garderobie. Jak pan spojrzy w lustro, to co pan myśli?
Że brzydki jestem. Że się postarzałem. Pomarszczyłem. W końcu stwierdzam, że nie warto na siebie patrzeć i zasłaniam lustro ręcznikiem.

Wczoraj, kiedy umawialiśmy się na wywiad, usłyszałem w słuchawce charczący głos mężczyzny z przeszłością. Myśli pan tak o sobie?
Każdy ma jakąś przeszłość. Jedni lepszą, inni gorszą. A że chrypiący? No taki mam.

Ale w młodości był taki sam? Nie wierzę. Podejrzewam, że to jednak - mówiąc oględnie - zapis życiowych doświadczeń.
Ładnie powiedziane: „zapis życiowych doświadczeń”. No niech tak będzie. A jaki miałem głos w młodości - nie mam zielonego pojęcia. Nawet gdybym pamiętał - to już bym zapomniał.

Pytam o to, bo w premierze Teatru im. Słowackiego występuje pan w roli aktora z ogromnym doświadczeniem w spektaklu „Kariera Arturo Ui” Bertolta Brechta w reżyserii Remigiusza Brzyka. W zeszłym roku z kolei zagrał pan w „Spowiedzi chuligana” w teatrze Scena STU. A jeśli dodać do tego, że to w jakimś sensie pana powrót na deski sceny przy placu św. Ducha w Krakowie, to brzmi to trochę jak rozrachunki, nie sądzi pan?
Trudno mi trochę zgodzić się z tym, że to jakiś powrót na scenę tego teatru. Bo ja go przecież nigdy tak naprawdę nie opuściłem. Wciąż gram w „Chorym z urojenia” Moliera. Od 16 lat. Czyli mam kontakt.

Ale w nowym repertuarze pan się nie pojawiał.
W pewnym wieku, zwłaszcza gdy jest to wiek przedemerytalny, aktor ma luksus odmawiania ról. Młodzi aktorzy na etacie muszą grać, a starzy - mogą.

To daje przewagę?

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • jakie znaczenie dla Grabowskiego ma udział w sztuce "Kariera Arturo Ui"?
 • czy środowisko aktorskie również jest podzielone na Polskę A i Polskę B?
 • czy Andrzej Grabowski załuje roli Ferdka?
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Gazur

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.