Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Aż 850 maturzystów chce sprawdzić prace

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Aż 850 maturzystów chce sprawdzić prace

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Aż 850 maturzystów złożyło wnioski do OKE w Gdańsku o wgląd do pracy maturalnej. Najwięcej osób chce obejrzeć arkusze z biologii i chemii.

Uczniowi, który nie zgadza się z punktacją przyznaną mu za pracę maturalną, przysługuje prawo wglądu do niej. W związku z tym musi najpierw wystąpić do swojej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z wnioskiem o taką możliwość.

- Do tej pory zwróciło się do nas w tej sprawie 886 osób - informuje Irena Kulesz, wicedyrektor OKE w Gdańsku, obejmującej swoją działalnością województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie.

Najwięcej uczniów zamierza obejrzeć swe prace z biologii, chemii, matematyki i języka polskiego. Maturzysta ma prawo sfotografować swoją pracę. Jeśli jego zarzuty nie zostaną uwzględnione przez OKE, od tego roku ma jeszcze jedno wyjście. Może zwrócić się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

- Dwie osoby z godnie z obowiązującymi procedurami wstąpiły do Kolegium Arbitrażu - mówi Irena Kulesz. - Obie zgłosiły wątpliwości do oceny rozwiązań zadań z chemii. Jedno odwołanie zostało już rozpatrzone i wynik nie został zmieniony.

O wgląd do pracy można wnioskować przez 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników. Zamknięto już natomiast przyjmowanie wniosków o przystąpienie do poprawki matury w sierpniu. Mają do niej prawo tylko ci, którzy „oblali” jeden egzamin. Jak co roku najgorzej młodzież wypadła na matematyce. Ten przedmiot zaliczyło 83 proc. uczniów w kraju i regionie.

- Na egzamin poprawkowy w sierpniu zgłosiło się 6510 zdających, w tym 5323 z matematyki, 358 z języka polskiego oraz 772 z języka angielskiego - wylicza Irena Kulesz.

W Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy z matematyką w sierpniu ponownie będzie się zmagać 8 osób. - To największa grupa - mówi Joanna Komorowska, wicedyrektor. - Maturę pisemną młodzież będzie również poprawiać z polskiego i angielskiego. W sumie do egzaminów pisemnych przystąpi w naszej szkole 11 osób.

Matematyka okazała się również najtrudniejsza dla uczniów II LO w Grudziądzu. - Trzy osoby nie zdały matury i to właśnie z tego przedmiotu - mówi Marlena Rogoziewicz, zastępca dyrektora. - Zdają poprawkę w sierpniu.

- Właściwie co roku jest tak, że komuś powinie się noga - mówi Paweł Karólewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 Inowrocławiu. - Nasi uczniowie będą głównie poprawiać matematykę.

Ci, który nie zaliczyli kilku egzaminów, mogą zdawać je ponownie dopiero w maju.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Polski.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Polski
  • codzienne e-wydanie Polski
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Zajmuję się edukacją w kraju i regionie. Interesują mnie również zagadnienia dotyczące szkolnictwa wyższego. Moja tematyka to również sprawy nauczycieli.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.