Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Basia i Marek. Historia miłości pięknej, po grób

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Maria Mazurek

Basia i Marek. Historia miłości pięknej, po grób

Maria Mazurek

Marek Pacuła, dyrektor i konferansjer legendarnej Piwnicy pod Baranami, przewrócił się podczas zakupów. Do śmierci, przez prawie pięć lat, nie odzyskał przytomności. Do końca opiekowała się nim w domu żona. Bo kiedyś, dokładnie 57 lat temu, jako nastolatka postanowiła, że będzie z nim na zawsze.

Jak przed chwilą wyszła pani do kuchni, żeby zrobić kawę, kot się dziwnie zachowywał.

Barbara Natkaniec-Pacuła: On się w ogóle ostatnio dziwnie zachowuje. Szymborska po śmierci Filipowicza napisała taki wiersz: „Umrzeć - tego się nie robi kotu. Bo co ma począć kot w pustym mieszkaniu”.

„Wdrapywać się na ściany. Ocierać między meblami”.

Ile ten kot po śmierci Marka się napłakał, nakrzyczał, nazostawiał śladów wszędzie. Jak wróciliśmy z pogrzebu męża, to książki z półki pod sufitem w przedpokoju były zwalone na podłogę. W kuchni wszystko było porozwalane - pomidory, jabłka. W łazience - pobojowisko. Tak oszalał. I szaleje. On dopiero dwa dni temu odszedł od łóżka, w którym leżał Marek. Tylko tam śpi.

Myśli pani, że rozumie?

Nie wiem, ale patrząc na jego zachowanie… Wie pani, ten kot nigdy wcześniej się do mnie nie przytulał. Teraz, po śmierci męża, siada mi na kolanach albo przytula się do serca.

A jak pani sobie radzi, pani Basiu?

Z trudem…

Mówi się, że w takich przypadkach ważne, żeby znaleźć sobie zajęcie. A pani tych zajęć ubyło.

W dalszej części artykułu:

 • w jakim momencie zastała Barbarę śmierć Marka?
 • samotność bohaterki tekstu
 • jak wyglądało 57 lat związku Pacułów
Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Maria Mazurek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.