Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Benedykt XVI jest coraz słabszy. Wierni modlą się o zdrowie papieża emeryta

Czytaj dalej
Fot. L'Osservatore Romano/pool photo via AP/EAST NEWS
Kazimierz Sikorski

Benedykt XVI jest coraz słabszy. Wierni modlą się o zdrowie papieża emeryta

Kazimierz Sikorski

Opublikowane na Twitterze zdjęcia emerytowanego papieża zasmuciły wiernych na całym świecie. Wynika z nich, że stan zdrowia Benedykta XVI pogorszył się. Dlatego księża apelują do wiernych: On potrzebuje naszej modlitwy.

Stan zdrowia emerytowanego papieża pogorszył się gwałtownie, donoszą niektóre media, przypominając że Benedykt XVI ma 90 lat. Ma tracić wzrok, słuch, nie odprawia już mszy. Duchowni proszą o modlitwę, która ma wspierać papieża. Benedykt XVI jest pierwszym papieżem, który opuścił urząd od czasów rezygnacji Grzegorza XII w 1415 roku, która miała zakończyć Wielką schizmę zachodnią. Swoją decyzją, która miała miejsce 28 lutego 2013 roku Benedykt zaskoczył świat, wcześniej papieże piastowali urząd do śmierci. Jako powód Benedykt XVI podał pogarszający się stan jego zdrowia.

Był głową Kościoła przez prawie 8 lat. Na emeryturze jest od ponad 4 lat. Mieszka na terenie Ogrodów Watykańskich, a to oznacza, że podczas spacerów mógł spotykać swojego następcę. Obawiano się, że decyzja Benedykta XVI, by resztę życia spędzić w klasztorze na watykańskim wzgórzu, będzie kłopotliwa dla Kościoła.


Zastanawiano się jak tytułować byłego papieża. Sugerowano, by w stosunku do Benedykta XVI używać tytułu „emerytowany biskup Rzymu”. Zdaniem niektórych długa i obfitująca w intrygi historia Watykanu każe się zastanawiać czy obecność dwóch żyjących papieży nie stanowi dla Kościoła zagrożenia ze względu na ryzyko schizmy. Okazało się, że zagrożenia nie było.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kazimierz Sikorski

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.