Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Julia Kalęba

Biblia to mała biblioteka różnych dzieł, ksiąg, książeczek i pism

Biblia dla wierzących to podręcznik wiary, a nie historii czy geografii Fot. Archiwum Biblia dla wierzących to podręcznik wiary, a nie historii czy geografii
Julia Kalęba

Daty, lata i liczby podawane w Biblii mają często charakter teologiczny, nie faktograficzny. Służą autorom biblijnym do przekazania prawd w formie symboliki liczb - mówi dr Marcin Majewski, teolog, biblista, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II i UJ.

Co zainicjowało pisanie Biblii?

Pisanie Biblii w ogóle nie zostało zainicjowane. Zaryzykuję twierdzenie, że żaden autor, który pisał teksty znajdujące się dziś w kanonie Starego Testamentu, nie miał świadomości, że będzie współautorem Biblii, tekstu świętego dla miliardów ludzi na ziemi.

Biblii traktowano jako mapę, podręcznik do geografii lub źródło naukowe i etnograficzne. Później uznano, że Stary Testament pełni inne funkcje. Czym jest według współczesnych badań?

Kiedy trzymamy Biblię w ręku, jesteśmy przekonani, że mamy do czynienia z jedną księgą. A tak naprawdę jest to zbiór dzieł, ksiąg, książeczek, różnorodnych pism pochodzących z rozmaitych okresów. Dlatego każdy, kto zadaje sobie to pytanie o powstanie Biblii, jej charakter, powinien mieć w pamięci to zastrzeżenie, że Biblia to mała biblioteka dzieł o różnym charakterze i różnej historii.

Więc na jakiej przestrzeni dziejów powstawał Stary Testament?

To pytanie zajmuje badaczy Biblii od setek lat. Kiedy otworzymy pierwszy lepszy podręcznik, znajdziemy tradycyjną opinię, która mówi, że Stary Testament powstawał przez ponad tysiąc lat, czyli od około XI, a nawet XII wieku p.n.e. do II czy I wieku p.n.e. Zgodnie z tym podejściem rozpiętość czasowa powstawania Biblii byłaby ogromna i rozciągałaby się na 10 wieków. Ale ta tradycyjna teza została współcześnie podważona.

To znaczy?

Nowsze badania, jeśli chodzi o archeologię i historię starożytnego Bliskiego Wschodu, literaturę porównawczą czy badania egzegetyczne przyjmują, że Stary Testament powstał w dużo krótszym czasie. Wykazuje się, że głównym okresem spisywania tych ksiąg był czas niewoli babilońskiej - lata 586-537 - oraz kolejne stulecia po niej aż do II wieku p.n.e. To pokazuje, że Stary Testament powstał wiele wieków po czasach, które opisuje.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • kto tak naprawdę spisał Pięcioksiąg?
 • kto pełnił funkcję redaktora Biblii? 
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Julia Kalęba

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.