Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Marcin Rybak

Chcesz być księdzem, to wyślij maila. Czyli: co zamówisz w sieci

Chcesz być księdzem, to wyślij maila. Czyli: co zamówisz w sieci Fot. ©MICHAL PAWLIK / POLSKAPRESSE
Marcin Rybak

Chcesz zostać księdzem? A może policjantem? Magistrem, doktorem, wybitnym naukowcem czekającym tylko na tytuł profesora? Wszystko kupisz w internecie. Sprawdziliśmy.

Ogłoszenie na stronie internetowej brzmi: „Szukasz profesjonalnie wykonanego świadectwa lub dyplomu? Potrzebujesz na oryginalnym druku? Chcesz mieć najwyższej jakości pieczątki tłoczone i tuszowe? Profesjonalne wykonanie, możliwe oryginalne druki, opcja express (wykonanie i odbiór w kilka godzin) - U NAS TO MOŻLIWE. (...). Nie żądamy zaliczek ani przedpłat. Przesyłka kurierska z płatnością przy odbiorze”.

No to dzwonimy.

- Ogłoszenie aktualne?

- Tak.

- Potrzebuję dyplom wyższej uczelni.

- 1200 - 1400 złotych.

- Ja wysyłam wszystkie swoje dane i zdjęcie?

- Dokładnie. Skan zdjęcia.

- Ale wtopy nie będzie? Potrzebuję nietypową uczelnię.

- Wtopa to będzie, jak gdzieś pan z tym będzie chodził. My sprzedajemy w celach kolekcjonerskich.

- To ja też w celach kolekcjonerskich. Papieski fakultet potrzebuję. Z Wrocławia. Da się?

- To już pan mejla napisze i ten, co to będzie robił, panu odpowie.

- Kasa przy odbiorze?

- Dokładnie tak.

Wysłaliśmy mejla. Zmieniliśmy Papieski Fakultet Teologiczny na Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne. Wrocławską uczelnię kształcącą katolickich księży. Oczywiście „w celach kolekcjonerskich”. Odpisali: - „Proszę podesłać jakieś zdjęcie albo skan tego papieru, aby mieć pewność, o co dokładnie chodzi”. - Czyli, jak wyślę wzór takiego dyplomu, to będzie możliwe? - dopytujemy. „Najpierw pan podeślij, szansa jest, ale trzeba mieć pewność, jak to wygląda” - odpisuje producent dokumentów.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • o tym, że najprościej "zostać" policjantem
 • do czego służą hologramy "dla kolekcjonerów"
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Rybak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.