Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Cieplak: Dziecko ma mieć czysto w emocjach. Nie tylko w papierach

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Aleksandra Suława

Cieplak: Dziecko ma mieć czysto w emocjach. Nie tylko w papierach

Aleksandra Suława

- Najlepsze w nagrodach jest to, że pomagają nagłośnić problemy, które opisuję - mówi Anna Cieplak. Jej debiutancka powieść „Ma być czysto”, opowiadająca o życiu współczesnych nastolatków, w ubiegłą niedzielę otrzymała Nagrodę Conrada.

- Pamiętasz swoje gimnazjum?

- Dzieciaki z drugiego rocznika po reformie, mocno nastraszone wizją chaosu, w przepełnionych salach, bo to przecież pokolenie wyżu demograficznego. A do tego burza hormonów, kompleksy, zainteresowanie tym, co stanowi tabu. W mojej szkole na szczęście byli dobrzy nauczyciele, którzy potrafili ten instytucjonalno-biologiczny żywioł okiełznać.

- Reforma, chaos i hormony. Całkiem jak w życiu dzisiejszych gimnazjalistów.

- Nie całkiem, bo zmieniły się rodzaje relacji. Moi nastoletni rówieśnicy owszem, korzystali z sieci, ale nie byli w niej zanurzeni tak jak dziś gimnazjaliści. Jeśli ja chciałam porozmawiać z koleżanką z klasy, musiałam umówić się „w realu” i na umówioną godzinę przyjść, bo nie każdy miał komórkę, na którą można było wysłać esemesa: „Sorry, dziś jednak nie mogę”. Zmienił się też sposób, w jaki nastolatkowie rozmawiają. Ich język jest bardzo dynamiczny, pełny cytatów z internetowych konwersacji, memów, virali...

- Czy Ty teraz zaczniesz mówić o tym, że nie ma już koleżanek z podwórka i zastanawiać się, co z tych tabletowych dzieci wyrośnie?

Czytaj więcej, a dowiesz się co Anna Cieplak mówi o ''tabletowych dzieciach" oraz o tym co zakłamanego jest w wizerunku stereotypowego nastalotka.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aleksandra Suława

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

dorosła

"Czysto w emocjach" powinni mieć wszyscy. A młodzi są OK. Tylko faktycznie za dużo w tym życiu elektroniki. Maluchy tego nie wymyśliły. Więc ?????

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.