Dorota Kowalska

Czego i o co się boimy, czyli wszystkie strachy Polaków

Czego i o co się boimy, czyli wszystkie strachy Polaków Fot. unsplash/zdj. ilustracyjne
Dorota Kowalska

Strach jest związany z etapem życia, na jakim jesteśmy. Dużo o nas mówi, bo jest odzwierciedleniem naszych priorytetów, tego, co jest dla nas w danym momencie najważniejsze

Zawsze boimy się rzeczy czy zjawisk, których nie rozumiemy, które trudno nam sobie wytłumaczyć. Lęk budzą także bardziej przyziemne kwestie: nasze zdrowie, życie, wreszcie praca.

Miliony ludzi siedzi przed telewizorami. Płonie Notre Dame - symbol chrześcijaństwa i jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści „Dzwonnik z Notre Dame” francuskiego pisarza Victora Hugo. Pożar dławi dach, wieżę, zabytkowe witraże. Szok i niedowierzanie. Paryżanie tłumnie zjeżdżają nad Sekwanę, modlą się, śpiewają „Zdrowaś Mario”.

Kilka dni później Lesley Rowan z małego miasteczka Alexandria w West Dunbartonshire w Szkocji wrzuca do internetu fotkę. „Być może mój umysł płata mi figle, ale przyjrzyjcie się temu zdjęciu” - pisze w mediach społecznościowych Rowan. Widzi w płonącej katedrze postać Chrystusa. I choć post zostaje usunięty, zdjęcie obiega cały świat.

Rowan twierdzi, że w tym smutnym czasie zdjęcie może przynieść ukojenie mieszkańcom Paryża, w ogóle ludziom na całym świecie, bo katedra Notre Dame to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na kuli ziemskiej. Ona nie ma wątpliwości w to, co widzi na zdjęciu.

„Kiedy je zobaczyłam, byłam zdumiona tym, co ujrzałam. Kiedy na nie patrzę, widzę postać Jezusa” - powtarza w rozmowie z „Daily Mail”.

Pożar katedry Notre Dame wywołał wielkie emocje, często upolitycznione, niekiedy niedorzeczne, sugerujące, że to efekt szerzącej się laicyzacji Francji albo wręcz przeciwnie - kara za grzechy Kościoła.

Jeden z prawicowych publicystów pisze nawet, że „jeśli się nie nawrócimy - spłoniemy wszyscy”.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Dorota Kowalska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.