Daniel Obajtek wszędzie może

Czytaj dalej
Fot. fot. Michał Gąciarz
Grzegorz Skowron

Daniel Obajtek wszędzie może

Grzegorz Skowron

Kontrowersje. Były wójt Pcimia od 2 marca będzie prezesem grupy Energa, jednego z największych dostawców i sprzedawców prądu w Polsce. Dostał intratne stanowisko, choć ciążą na nim prokuratorskie zarzuty. Ale postępowanie wobec niego może zostać umorzone.

Rada nadzorcza Grupy Energa zdecydowała o zmianie zarządu. Na szefa spółki powołała obecnego prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniela Obajtka. Nowe stanowisko były wójt Pcimia obejmie 2 marca. - Zarządzanie ludźmi jest takie samo, tylko produkt jest inny - tłumaczy Obajtek, który nie ma doświadczenia w sektorze energetycznym. Ale podkreśla, że wygrał konkurs na stanowisko prezesa Energi.

Daniel Obajtek był jedną z twarzy kilku kampanii wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Pokazywano go jako samorządowca, który mimo rządów Platformy Obywatelskiej świetnie radził sobie z problemami gminy. Nazwano go nawet „wójt wszystko mogę Daniel Obajtek”.

Jedną z pierwszych nominacji po wygranych przez PiS wyborach było powierzenie wójtowi Pcimia obowiązków prezesa ARMiR. - Zrealizowałem powierzone mi zadania. Zreformowałem instytucję, usprawniliśmy system informatyczny, zmniejszyliśmy zatrudnienie, co przyniosło 150 milionów złotych oszczędności - chwali się Daniel Obajtek. Opozycja podkreśla, że przeprowadzono gigantyczne czystki personalne - zwolnienia sięgnęły nawet kierowników powiatowych oddziałów.

Ale jeszcze większe kontrowersje budzi fakt, że zarówno nominacja na prezesa ARMiR, jak i na szefa wielkiej spółki energetycznej dotyczy osoby, na której ciążą prokuratorskie oskarżenia. Według Prokuratury Okręgowej z Ostrowa Wielkopolskiego w 2010 roku Daniel Obajtek miał przyjąć 50 tys. zł łapówki w zamian za wpływ na wyniki przetargu na budowę kanalizacji. Były burmistrz Pcimia miał też narazić spółkę Elektroplast, w której wcześniej pracował, na stratę 1,4 mln zł i wyłudzić niemal 800 tys. zł.

W jego sprawie rozpoczął się nawet proces przed sądem w Sieradzu, ale we wrześniu ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim, która przejęła całe śledztwo, złożyła wniosek o przerwanie procesu w celu uzupełnienia akt. Umożliwiła to nowelizacja kodeksu postępowania karnego z czerwca 2016 roku. Zgodnie z nią śledczy mogą podtrzymać dotychczasowe zarzuty, zmienić je albo też złożyć wniosek o umorzenie postępowania. Prokuratorzy deklarują, że chcą jeszcze raz sprawdzić, czy Daniel Obajtek jako wójt mógł wpływać na komisję przetargową i czy jako pracownik Elektroplastu rzeczywiście przyczynił się do szkód.

O tym, że scenariusz prowadzący do warunkowego umorzenia jest najbardziej prawdopodobny, świadczy konsekwentna obrona Daniela Obajtka przez polityków PiS (m.in. Jarosława Kaczyńskiego), według których prokuratura „prześladuje uczciwego człowieka”. Sam Obajtek podkreśla, że dla niego ważne jest, że po wycofaniu sprawy z sądu nie ma już statusu oskarżonego. Nadal jest jednak podejrzany.

Prokuratura, która będzie decydować o losach zarzutów wobec Obajtka, podlega dziś ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. Na wydanie rozstrzygnięć ma czas do 11 maja.

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Komentarze

26
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

wikipedia

Zespół Gillesa de la Tourette’a jest organicznym schorzeniem. Występuje w nim szereg neurologiczno-psychiatrycznych objawów o niewyjaśnionym podłożu, a przebieg schorzenia ma charakter przewlekły. Choroba ta ma zasięg ogólnoświatowy. Na zespół Tourette’a choruje się zazwyczaj do końca życia, czasem pojawiają się krótkie okresy remisji. w leczeniu stosuje się leki przeciwpsychotyczne, inaczej neuroleptyki.

Facet sie zna na pradzie i mocy.

Ma w domu przelacznik swiatla ,zarowke ,licznik poboru energii. I to wystarczy.
Wiec po co sie wszyscy plujecie ? Ja jestem za nim zeby nawet zostal premierem.
Wasz Jozek Ropa z Dobczyc.

jest tam ktoś?

Jak można zauważyć po komentarzach trole z pis siedzą cichutko , żadnych esbeków, kodowców, żadnych inwektyw ze strony prawdziwych polaczków. Co się dzieje? Nie otrzymali instrukcji jak komentować tę postać? Czyżby cisza przed burzą? Albo niedługo znajdą temat zastępczy, albo za mało im zapłacili.

jo

Los obajtka w rekach presasa on zadecyduje czy obajtek odpowie przed sadem za swoje czyny .los kierowcy z fiata w rekach blaszczaka on juz wydal wyrok.i idiota sie dziwi jak obronca moze podwazac ustalenia policji.komendant glowny policji na potrzeby sledztwa wydal nowa definicje kolumny uprzywilejowanej.to juz komunisci stwarzali jakies pozory panstwa prawa.

Wykolegowany

Oczywiście wcale nie tendencyjnie tekst w 70% nie został udostępniony. Ale i tak wiemy, że albo będzie uniewinniony, albo zarzuty będą wycofane. Jest jeszcze prezydent z aktem łaski. Dacie radę dobra zmiano! A tak mieliście ż tym walczyć. Przebiliscie platformę. Kolesiostwo. Populizm. Dojenie państwa.

s

pluli na PO bo posady po znajomościach, zmieniać beda ordynacje wyborczą bo w samorzadach nie maja poparcia, władza w krakowie i warszawie niedostępna (prezydenci) trzeba wprowadzaczmiany a wszystko po to by Duży mały człowiek - Jaruś mógł wszędzie rządzic

Warszawiak

Jeden lepiej, drugi gorzej.

tt

Bufetowa z Brzeszcz - kandydatka na ołtarze malowana broszka rozdaje kumplom posadki aż równo. I to facetowi "czystemu" jak łza.

Powiatowy

Młody, sprawny, energiczny, otwarty - dla mnie wystarczy.
Trzymaj się chłopie i nie daj się zgnoić. Dużo jeszcze rzeczy do załatwienia - a Ty potrafisz!
Pozdrowienia!
PS. Teraz z Gdańska samolotem będzie na południe szybciej niż S-7 z Warszawy!

Polak

Gratulacje dla Pana Daniela. Dobra zmiana!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.