Dziwny jest ten świat. Felieton Marka Kęskrawca: Slalom w mrok

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Marek Kęskrawiec

Dziwny jest ten świat. Felieton Marka Kęskrawca: Slalom w mrok

Marek Kęskrawiec

Każda partia rządząca ma swój dzień przesilenia, po którym nagle zaczyna zjeżdżać w przepaść. Dla PO takim punktem krytycznym była żenująca akcja w redakcji „Wprost” w czerwcu 2014 r., kiedy to siłą próbowano odebrać materiały kompromitujące polityków tej partii. Otrzeźwienie przyszło późno, a prezydent Komorowski (miłośnik strzelania do dzików, jakby ktoś zapomniał) jeszcze w marcu 2015 r. myślał, że nie ma z kim przegrać.

Teraz plaga dotknęła polityków PiS, którzy - ukontentowani sondażami - zdają się nie dostrzegać nadchodzącej katastrofy, choć ostatnie tygodnie to przecież dla otoczenia prezesa Kaczyńskiego same porażki wizerunkowe. Afera w KNF, pensje „aniołków” Glapińskiego, zatrzymane w ostatniej chwili podwyżki prądu, sprawa Andruszkiewicza, batalia o dziki, śmierć prezydenta Adamowicza, wysługiwanie się Ameryce w sprawie (przyjaznego nam od pięciu wieków) Iranu - to są sprawy różnej wagi dla Polaków i nie zawsze całą winę ponosi w nich władza.

Niemniej splot porażek na różnych polach sprawia wrażenie, iż rządowi wypadły lejce z rąk. A im bardziej lizusy z „Wiadomości” TVP wchodzą w buty „Dziennika Telewizyjnego”, obciążając za mord na prezydencie Gdańska Owsiaka i PO, tym bardziej prawica pogrąża się w chaosie.

Przewiduję, że odpowiedzią PiS na ten kryzys będzie raczej ślepy rajd tą samą drogą. Kłopot w tym, że naiwnością jest sądzić, iż w ten sposób można władać wiecznie. W ten sposób można tylko doczekać się zemsty od swych następców, a potem jedynie marzyć o możliwości odegrania się. Tyle że wtedy możemy przestać mówić o ciągłości państwa polskiego, a zacząć o jego rozkładzie w stylu czarnych kart II RP. I żadna okupacja nie będzie nam już potrzebna.

Marek Kęskrawiec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.