Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dziwny jest ten świat. Liga średniaków

Czytaj dalej
Marek Kęskrawiec

Dziwny jest ten świat. Liga średniaków

Marek Kęskrawiec

Polski rząd twierdzi, że odniósł sukces, blokując Fransa Timmermansa w jego walce o stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Tak naprawdę jednak niewiele się zmieniło, gdyż we władzach Unii nadal dominują zdecydowanie politycy chłodno odnoszący się do sposobu sprawowania rządów PiS w Polsce.

Jak twierdzi kilka stron dalej Paweł Kowal, potrafimy partycypować w sojuszach blokujących pewne poczynania starych krajów UE, ale do konstruktywnych pomysłów jeszcze nigdy znaczącego sojuszu nie stworzyliśmy. Nawet z eurosceptyczną Wielką Brytanią, co zresztą nie powinno nikogo dziwić, bo jest to kraj szczególnie wrażliwy na sądownictwo i kwestie wolnych mediów, czyli obszary, w których PiS lubi się zachowywać „niekonwencjonalnie”.

Także w kwestii Fransa Timmermansa tak naprawdę cała nasza Grupa Wyszehradzka do niczego by nie doprowadziła, gdyby nie stanowisko przedstawicieli wagi ciężkiej, czyli Włochów. Oni natomiast wykazali się sporą determinacją i umiejętnością wspólnego działania polityków z różnych zwaśnionych na co dzień opcji, co w polskiej rzeczywistości brzmi jak science fiction.

Wbrew wszelkim zaklęciom ze strony naszych władz, w europejskiej polityce jesteśmy co najwyżej średniakiem, dość głośnym, ale średnio lubianym oraz niezbyt cenionym. Z takiej pozycji nigdy nie będziemy w stanie przeskoczyć do ligi państw decydujących o losach Europy. Im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej.

Paradoksalnie, wybory do władz Unii dają szanse na zmiany, a kompromis zakceptowałoby wielu wyborców PiS-u. Spora z nich część to przecież dawni wyborcy PO skuszeni programami socjalnymi i warto, by Jarosław Kaczyński o tym pamiętał.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Polski.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Polski
  • codzienne e-wydanie Polski
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Marek Kęskrawiec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.