Kazimierz Sikorski

Elektroniczny świat w Las Vegas: Robot do zębów, technologia puka do ucha, gwiazda Sony i Hondy

Za jedną jedną z najgłośniejszych premier na CES 2023 uznano pomysł Hondy i Sony, które przedstawiły samochód elektryczny. Będzie sprzedawany pod nową Za jedną jedną z najgłośniejszych premier na CES 2023 uznano pomysł Hondy i Sony, które przedstawiły samochód elektryczny. Będzie sprzedawany pod nową marką – Afeela.
Kazimierz Sikorski

Po problemach związanych z pandemią największe targi elektroniczne wróciły do życia. Na CES 2023 do Las Vegas zjechało ponad 3200 wystawców. Wiele produktów zachwyciło.

Po trudach pandemii targi technologiczne CES (Consumer Electronics Show) w Las Vegas wróciły w tym roku do normy.

CES 2023 odwiedziło ponad 100 tys. osób, trzy razy więcej niż rok temu, gdy w wystawowych salach nie było więcej niż 45 tys. gości. Tegoroczna impreza była odmienna od poprzednich również z innego powodu. Ze względu na napaść Rosji na Ukrainę z CES 2023 wykluczono rosyjskie firmy. Nie brakowało za to ukraińskich start upów.

[polecany]24364863[/polecany]

Biznes wrócił do Las Vegas

Ponad 3200 wystawców, w tym 1000 nowych. Wśród nich takie firmy, jak Abbott, Amazon, BMW, Canon, Delta, Google, Hisense, John Deere, LG Electronics, Microsoft, Qualcomm, Panasonic, Samsung, Sony i Stellantis, które wprowadzają na rynek produkty, zawierające kluczowe trendy na targach CES. - Bezpośrednie spotkanie to ogromna wartość – przypominał Garry Shapiro, dodając, że wtedy najlepiej ocenić postępy technologii, które czynią nasze życie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Z udziału w CES 2023 zadowoleni byli też pracownicy południowokoreańskiej firmy Prinker, która opracowała pierwsze na świecie urządzenie do nakładania tymczasowego tatuażu. Działanie jest proste: kopiuje się wzór tatuażu, a niewielkie urządzenie pokrywa nim żądaną część ciała klienta. Jeśli tatuaż się znudzi, wystarczy go zmyć wodą. Pomysł prosty, wykonanie też i okazał się strzałem w dziesiątkę.

Wiele mówiono o amerykańskiej firmie Aska, która pokazała latający wehikuł A5. Dzięki niemu jest o krok od spełnienia marzenia o latających samochodach. To więcej niż koncepcja: Aska zbiera zamówienia na swoje pojazdy, a współzałożyciel firmy, Guy Kaplinsky, mówił, że zatwierdzenie A5 przez Federalną Administrację Lotnictwa nastąpi „w najbliższym czasie”.

Robot zajmie się zębami

Sprawami bliższymi ciału, dokładniej naszym zębom zajęła się firma Noecis. oferując najwyższą jakość opieki stomatologicznej dzięki Yomi.

To pierwszy i jedyny system robotyczny do chirurgii stomatologicznej zatwierdzony przez FDA. Dzięki połączeniu dotykowego sprzężenia zwrotnego, intuicyjnej wizualizacji i wskazówek dźwiękowych pomaga lekarzom umieszczać implanty z najwyższą dokładnością i precyzją.

System składa się z ramienia robota, które jest prowadzone przez lekarza, ramienia śledzącego, które łączy się z pacjentem i śledzi jego pozycję w czasie rzeczywistym, podobnie jak GPS, oraz łatwego w obsłudze oprogramowania YomiPlan™. Yomi pomaga lekarzom umieszczać implanty z wysokim stopniem precyzji, wydajności i bezpieczeństwa, dzięki czemu mogą działać pewnie, poszerzać ofertę leczenia.

[polecany]24022727[/polecany]

Gwiazda Sony i Hondy

Za jedną z najbardziej wyczekiwanych premier na CES 2023 uznano pomysł Hondy i Sony, które przedstawiły samochód elektryczny. Będzie sprzedawany pod nową marką – Afeela.

Składanie zamówień planowane jest na pierwszą połowę 2025 roku, sprzedaż ruszy do końca tego roku. Pierwsze dostawy w USA będą miały miejsce wiosną 2026 roku. Auto opracowano z trzema koncepcjami o wartości dodanej, które są kluczowe dla jego atrakcyjności – „autonomia, ulepszenie i powinowactwo”.

Jeśli chodzi o autonomię, pojazd wyposażono w co najmniej 45 kamer i czujników wewnątrz i na zewnątrz, które śledzą jego położenie i otoczenie, a także monitorują kierowcę. Celem jest zapewnienie zautomatyzowanej jazdy na poziomie 3 – w której pojazd porusza się sam w określonych scenariuszach – lub częściej wspomaganie kierowcy na poziomie 2+.

„Ulepszenie” jest objęte planami przekształcenia przestrzeni mobilnej w przestrzeń rozrywkową i emocjonalną poprzez odkrywanie nowych opcji rozrywki za pośrednictwem metaverse. Sony i Honda twierdzą, że „powinowactwo” zostanie rozwiązane poprzez budowę otwartej społeczności obejmującej inne firmy z branży motoryzacyjnej i twórców w celu opracowania nowej rozrywki mobilnej.

Sam samochód prezentuje opływowy, minimalistyczny design z zakrzywionym przodem. Zawiera jedną z zewnętrznych atrakcji, tak zwany „pasek multimedialny”, który umożliwia pasażerom interakcję z innymi użytkownikami drogi i wymianę informacji. Pod względem gabarytów prototyp jest nieco mniejszy od Mercedesa EQE. Samochód będzie produkowany w zakładach Hondy w Ohio.

Technologia puka do … ucha

Furorę robiły też słuchawki duńskiej firmy Jabra, które umożliwiają bezproblemową komunikację użytkownikom mobilnym z całego świata. Jabra zna CES, targi w Las Vegas znają Jabrę, bo cała gama jej zestawów słuchawkowych była nagradzana i uznawana za wysoki standard innowacji i wzornictwa.

[polecany]23900973[/polecany]

Jak słuchawki Evolve2 Buds, które mają certyfikaty przodujących platform do spotkań wirtualnych, takich jak Microsoft Teams i Zoom. Wykorzystują najnowsze technologie redukujące hałas z otoczenia i zwiększają wyrazistość głosu. Evolve2 Buds mają regulowaną aktywną redukcją hałasu (ANC). Są one również wyposażone w funkcję testu dopasowania MyFit, a także technologię SafeTone™ z opcją PeakStop, które zapewniają zwiększoną ochronę słuchu oraz optymalną szczelność, by spersonalizowane ANC działało najskuteczniej.

Słuchawki te, dzięki technologii Jabra MultiSensor Voice™, zapewniają wysoką jakość rozmów, co jest ważne przy coraz powszechniejszej dziś pracy zdalnej. Technologia ta stanowi wyjątkowe połączenie czterech mikrofonów, czujników przewodnictwa kostnego oraz zaawansowanych algorytmów, blokujących maksymalnie hałas otoczenia.

Evolve2 Buds gwarantują 5-godzinny czas pracy na baterii i 33 godziny działania wraz z etui do ładowania, co pozwala uniknąć niedogodności związanych z wyczerpaniem baterii podczas spotkania.

Bądź mistrzem patelni

Ciekawy pomysł przedstawiła firma Tramontina USA. Jej Tramontina Guru, inteligentne rozwiązanie do gotowania, prowadzi domowych kucharzy od przygotowania do wyłożenia potrawy na talerz. Łączy się z aplikacją dostępną na urządzenia z systemem iOS i Android, która zapewnia 200 przepisów ze wskazówkami tekstowymi i wideo, uwagami szefa kuchni i informacjami żywieniowymi.

- To rozwiązanie zmieni sposób, w jaki ludzie przygotowują posiłki i gotują z przyjaciółmi i rodziną, poprawiając doznania kulinarne, łącząc najwyższej jakości naczynia kuchenne z cyfrowymi innowacjami i łącznością. Dzięki temu kucharze uzyskują rezultaty na poziomie szefa kuchni — zapewniał Marcelo Borges, dyrektor Tramontina USA.

Za nowatorskie uznano opracowania Korrus, amerykańskiej firmy technologicznej i pioniera w powstającej branży Human Light Interaction. - Źle zarządzana relacja ze światłem skutkuje złym snem, zmniejszoną produktywnością i innymi problemami zdrowotnymi - mówi Mark Reynoso, dyrektor Korrus.

Dlatego technologie Korrus rozwiązują współczesny dylemat ludzi w świecie oświetlonym sztucznym światłem. Firma opracowuje rozwiązania, które dostrajają i udoskonalają sztuczne światło, aby przynosić korzyści wykraczające poza to, co widzi oko. Być może dzięki opracowaniom firmy pozbędziemy się w niedalekiej przyszłości takich problemów jak upiorny jet lag.

[polecany]23875105[/polecany]

Startup, który pokonał giganty

Centralnym elementem CES od dekad są telewizory. I pomyśleć, że 6-osobowy startup przybył na CES i wyprzedził giganty. Mowa o Displace, który pokazał pierwszy na świecie telewizor bezprzewodowy.

Jest zaskakująco lekki i działa na bateriach wymienianych, które wystarczają na miesiąc. Łączy się bezprzewodowo ze stacją bazową. Ma też innowację, która ułatwia przenoszenie w różne miejsca w domu: może przyklejać się do każdej powierzchni bez mocowania dzięki technologii odsysania próżniowego. Nie używa pilota. Zamiast tego użytkownicy kontrolują go za pomocą gestów i aplikacji na smartfony.

Duże telewizory są fajne, ale duże projektory mogą być fajniejsze. Na CES 2023 Samsung zaprezentował projektor Premiere o ultrakrótkim rzucie, który może wyświetlać obraz o przekątnej do 150 cali na ścianie w salonie. Ultrakrótki rzut, czyli UST, odnosi się do odległości od ściany. Zamiast umieszczać go z tyłu pokoju, ustawiasz Premiere przy ścianie. Wbudowane głośniki i Dolby Atmos wypełniają pomieszczenie zarówno dźwiękiem, jak i światłem.

To nie wszystko od Samunga, który błyszczał w Las Vegas. W 2023 roku przesuwamy granice innowacji, aby zaoferować więcej niż tylko najwyższą jakość obrazu. Chcemy dostarczać pełnię wrażeń, jakie mogą zaoferować urządzenia klasy premium, dostosowane do potrzeb i oczekiwań użytkowników – mówił Cheolgi Kim, wiceprezes Visual.

Najnowsza gama telewizorów Neo QLED 8K Excellence Line i 4K kierowana jest do najbardziej wymagających. Najwyższą jakość obrazu zapewnia Neuronowy Procesor AI, który potęguje możliwości i precyzję podświetlenia Quantum Mini LED z 14-bitowym przetwarzaniem i skalowaniem obrazu dzięki sztucznej inteligencji. Realizm obrazu wspiera dodatkowo technologia Wzmocnienia Głębi Obrazu Pro oraz lepsza kontrola nad podświetleniem kształtów, co nadaje efekt trójwymiarowości.

Czy jesteś nocnym markiem?

Na CES 2023 zadebiutował też inteligentny zegarek Citizen CZ. Co prawda jest już mnóstwo inteligentnych zegarków do śledzenia tętna, jakości snu i poziomu tlenu we krwi, ale Citizen poszedł dalej dzięki zegarkowi CZ, który mierzy również poziomy zmęczenia i czujności. Powie ci nawet twój chronotyp - to znaczy, czy jesteś nocnym markiem, czy rannym ptaszkiem. To kolejny znak, że producenci smartwatchów coraz bardziej koncentrują się na pomiarze wpływu snu i stresu na nasze samopoczucie.

Kazimierz Sikorski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.