Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Majka Lisińska- Kozioł

Hubert musi być ciasno otulony. By się nie zgubić

Szacuje się, że w Polsce z autyzmem rodzi się 1 na ok. 160 dzieci. 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Na dowód Fot. 123RF Szacuje się, że w Polsce z autyzmem rodzi się 1 na ok. 160 dzieci. 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Na dowód solidarności z osobami dotkniętymi schorzeniem ponad 2 tys. budynków na całym świecie podświetlonych jest na niebiesko, np. Empire State Building w Nowym Jorku, Opera w Sydney, wieża Eiffla w Paryżu
Majka Lisińska- Kozioł

Dziecko autystyczne nie jest zainteresowane drugim człowiekiem. Jeśli nawet zadaje pytania, nie oczekuje odpowiedzi. Nie nawiązuje dialogu - mówi Maria Marczyk z Ośrodka Effatha.

Hubert do drugiego roku życia rozwijał się prawidłowo. Potem zaczęły mu umykać słowa, które wcześniej pamiętał. Zrobił się chaotyczny. Zamiast układać - rozrzucał klocki. Rodzice tłumaczyli sobie, że to przez ruchliwość. Postanowili jednak sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Podczas drugiej wizyty lekarze powiedzieli im, że u synka podejrzewają autyzm. - Nie mogłam uwierzyć. Nie chciałam. Rzuciłam się do komputera i zaczęłam pochłaniać informacje o autyzmie. Objawy, które tam podawano, pasowały do mojego dziecka; namiętne obracanie kółek od roweru, brak potrzeby wskazywania przedmiotów i osób palcem, unikanie wzroku rozmówcy - opowiada Wioletta. - Wydawało mi się, że śnię koszmar, ale to było życie. I ono toczyło się dalej.

***

Zofia i Jan mają na ścianie kolekcję zdjęć wnuczka. Tu Oluś całkiem mały, tam Oluś z rodzicami, Oluś u dziadków na kanapie, na nartach, przed ołtarzem, gdy szedł do I komunii. - Opiekujemy się Olusiem, odkąd pojawił się na świecie - mówią. - Ale przez pierwsze dwa lata nie zauważyliśmy, że dziecko jest inne niż rówieśnicy. To rodzice spostrzegli, że ich synek ma słaby kontakt z kolegami.

Czytaj więcej:

 • Na konsultację w tej sprawie rodzina czekała pół roku, a diagnoza, że to autyzm, zwaliła ich wszystkich z nóg.
 • Prawda jest taka, że autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju na podłożu neurologicznym. Co to oznacza?
Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Majka Lisińska- Kozioł

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.