Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ich pierwsze takie święta, gdy nie mają już domu. Mają jednak nadzieję, że klucze do nowego mieszkania to szansa na powrót do normalności

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Marta Danielewicz

Ich pierwsze takie święta, gdy nie mają już domu. Mają jednak nadzieję, że klucze do nowego mieszkania to szansa na powrót do normalności

Marta Danielewicz

Albumy ze zdjęciami rodzinnymi - to najcenniejsza rzecz, o której zachowanie starali się, ci którzy przeżyli wybuch kamienicy na Dębcu. Zdjęcia przypominają dobre chwile spędzone w gronie najbliższych, których zabrała katastrofa, dom, który wydawał się najbezpieczniejszym miejscem na ziemi. Dziś zostały tylko cegły, gruz i album...

- Wygląda tak, jakby nikt tam nigdy nie mieszkał. Zupełna pustka. Jakby wyburzali pustostan. Obserwowaliśmy, jak ściana po ścianie mieszkań, w których spędziliśmy kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat, całe życie znika z powierzchni ziemi i z naszego życia - mówią poszkodowani, z którymi spotykam się w hotelu przy ulicy Łozowej.

Zamieszkują go już od trzech tygodni. Dokładnie od 4 marca, gdy runął ich dom, ich życie. Pobytem w nim są już zmęczeni. Czują także stagnację. Mają nadzieję, że klucze do nowych mieszkań, które dostają każdego dnia, sprawią, że ich życie nabierze kolorów, zacznie się od nowa. Jednocześnie ogromna trauma związana z katastrofą powoduje, że dziś ci, którzy zostali zupełnie z niczym, jeszcze długi czas nie będą czuli się bezpiecznie. Dom, który był ich schronieniem, źródłem radości i smutków, gdzie przeżywali wspólne chwile, w jednej minucie runął jak domek z kart.

W pozostałej cześci artykułu przeczytasz:

 • - jak mieszkańcy zniszczonej kamienicy radzą sobie na co dzień?
 • - jak będą wyglądać ich święta?

 

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marta Danielewicz

m.danielewicz@glos.com

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.