Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

James Bond. Ornitolog z USA czy walijski kupiec

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Holod
red.

James Bond. Ornitolog z USA czy walijski kupiec

red.

Kiedy tylko pojawiło się nazwisko najsłynniejszego dziś agenta Jej Królewskiej Mości wielu zadawało sobie pytanie: ale skąd tak naprawdę wziął się ten Bond. A kiedy przez światowe kina przetaczały się kolejne juz filmy o niesamowitych przygodach agenta 007 ludzie chcieli poznać jego korzenie.

Skąd wzięło się nazwisko słynnego agenta? Wśród różnych źródeł wymienia się na przykład amerykańskiego ornitologa oraz imiona i nazwiska dwóch szkolnych uczniów. Teraz jednak pojawił się całkiem nowy kandydat - chodzi mianowicie o mieszkańca małego miasteczka w pobliżu Swensea, położonego na wybrzeżu południowej Walii u nasady półwyspu Gower, nad rzeką Tawe, który przedtem zajmował się przeprowadzaniem przez ulicę idących do szkoły dzieci, a obecnie prowadzi niewielki warzywniak. Czy właśnie na jego nazwisku mógł wzorować się Ian Fleming? Czy ten brytyjski pisarz, najbardziej znany z serii powieści szpiegowskich z Jamesem Bondem w roli głównej, a także w mniejszym stopniu z serii opowieści dla dzieci nadal swojemu głównemu bohaterowi nazwisko wzorując się na właścicielu straganu z warzywami i owocami?

Jamesa Charlesa Bonda dodano wiec do listy możliwych inspiracji dla wyboru nazwiska słynnego fikcyjnego szpiega po tym, gdy jego wnuk, Stephen Phillips, zaczął szperać w aktach zawierających opis działań dziadka podczas II wojny światowej.

52-letni Phillips natknął się na informację, że James Charles Bond był agentem Dowództwa Operacji Specjalnych (SOE). Była to tajna służba, której Winston Churchill powierzył zadanie „podpalania Europy” za liniami wroga. Chodziło o wywołanie wrażenia, że brytyjskie służby specjalne sa zdolne praktycznie do wszystkiego i to pod samym nosem wroga. Dokumenty dotyczące wojennych losów walijskiego Bonda ujawniono dopiero w 2014 roku.

Teczka Jamesa Charlesa Bonda znajduje się obecnie w Archiwum Narodowym w Londynie. Z zawartych w niej dokumentów wynika, że był on pracownikiem wywiadu. Jedna z oficjalnych notatek wskazuje, że wstąpił do służby 3 czerwca 1944 r. - dokładnie trzy dni przed lądowaniem aliantów w Normandii. Tego dnia podpisał też stosowne zaświadczenie o podleganiu tajemnicy państwowej.

Phillips uważa, że data wstąpienia jego dziadka do służby oznacza, że zrzucono go na okupowane terytorium jeszcze przed lądowaniem sojuszników w Normandii. Sugeruje też, że Fleming - podczas wojny starszy oficer wywiadu - widział zapewne jego nazwisko i być może zachował je w pamięci do czasu, gdy zaczynał pisać powieść „Casino Royale” (1953).

Phillips nie przeczy, że wie o innych kandydatach do nazwiska Bond - między innymi o wspomnianym amerykańskim ornitologu i autorze atlasu ptaków. Jego nazwisko jako źródło inspiracji podawał sam Fleming. Jednak wnuk Jamesa Carlesa Bonda wskazuje też i na to, że pisarz mógł wymyślić tę historię jako „klasyczną zmyłkę”, aby chronić życie jego dziadka.

- Podczas wojny na różnych frontach walczyło sto milionów żołnierzy z trzydziestu 30. W służbie SOE działało tylko trzynaście tysięcy agentów. I tylko jeden z nich miał na imię James, a na nazwisko - Bond. Sądzę, że sam Ian Fleming chronił [tożsamość] dziadka - mówi dziś z całym przekonaniem Phillips.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

red.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

50,00 100,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.