Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Konstytucja dla nauki. Sejm dał zielone światło reformie uczelni

Czytaj dalej
Fot. brak
Iwona Krzywda

Konstytucja dla nauki. Sejm dał zielone światło reformie uczelni

Iwona Krzywda

Posłowie przyjęli projekt tzw. konstytucji dla nauki autorstwa ministra Jarosława Gowina.

Dokument przygotowany przez resort nauki i szkolnictwa wyższego zastąpi cztery ustawy, które dotychczas regulowały funkcjonowanie rodzimych szkół wyższych. Wicepremier Jarosław Gowin zaplanował dla uczelni gruntowną reformę. Nowe będą m.in. przepisy dotyczące ich finansowania. Mają one ułatwić bardziej elastyczne zarządzanie budżetem trafiającym na konta poszczególnych jednostek. Większe uprawnienia zyskają rektorzy, w publicznych szkołach wyższych pojawią się dodatkowe organy – rady uczelni, a studia trzeciego stopnia zastąpią szkoły doktorskie.

Burzliwe prace parlamentarne nad finalnym kształtem konstytucji dla nauki trwały blisko dwa miesiące. Ostatecznie Sejm dał jednak reformie Gowina zielone światło. Głosowanie w tej sprawie odbyło się w nocy z wtorku na środę. Za przyjęciem nowej ustawy opowiedziało się 233 posłów, 195 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

– Decyzję Sejmu przyjąłem z zadowoleniem. Oczywiście, żeby zapewnić sobie poparcie dla tego projektu, rząd musiał zgodzić się na pewne ustępstwa, które nieco stępiły ostrza reformy, główna logika zmian została jednak zachowana. Dzięki nim uczelnie zyskają większą autonomię, ale także większą odpowiedzialność za swoje działania – komentuje prof. dr hab. Jarosław Górniak, dziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przewodniczył Radzie Narodowego Kongresu Nauki, biorącej udział w przygotowywaniu ustawy 2.0.

Czytaj więcej:

 • Które przepisy uległy zmianom?
 • Jaka będzie przyszłość Konstytucji dla nauki?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.