Koronawirus w Polsce: Firmy boją się o spadek sprzedaży i brak rąk do pracy

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
MRT

Koronawirus w Polsce: Firmy boją się o spadek sprzedaży i brak rąk do pracy

MRT

Polska jest jednym z krajów zagrożonych epidemią koronawirusa. W związku z tym od 10 marca w kraju obowiązuje wiele obostrzeń. Wpływ koronawirusa odczuwają także polscy przedsiębiorcy. 30 procent z nich obawia się, że w przeciągu 3 najbliższych miesięcy rozprzestrzeniająca się epidemia może mieć wpływ na ich działalność, głównie poprzez spadek sprzedaży i brak rąk do pracy.

10 marca odnotowano 18 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki zarządził zakaz organizacji imprez masowych do odwołania. Z kolei Prezydent poznania zarekomendował przedstawicielom miejskich jednostek zamknięcie placówek szkolnych, przedszkolnych i innych miejsc użyteczności publicznej.

Czytaj: Koronawirus w Poznaniu: Szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte na dwa tygodnie. Odwołano imprezy masowe w całej Polsce

Koronawirus dotyka także bezpośrednio polskiej gospodarki. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IMAS International na grupie 206 firm z sektora MŚP, prawie 39 procent małych i średnich firm potwierdza, że rozprzestrzenianie się koronawirusa ma negatywny wpływ na ich działalność. Niespełna 30 procent obawia się nawet, że w przeciągu najbliższych miesięcy odnotują gwałtowny spadek sprzedaży, będą borykali się także z brakiem rąk do pracy.

- Producenci czekają na komponenty z Chin. Kierowcy obawiają się jeździć za granicę. Turyści odwołują wycieczki. Ale widać też, że przedsiębiorcy zabezpieczają się przed negatywnymi skutkami ewentualnej epidemii. Tam, gdzie to jest możliwe wprowadzają pracę zdalną, uruchamiają nowe procedury dotyczące przestrzegania higieny i to jest dobra informacja

– mówi Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IMAS International na grupie 206 firm z sektora MŚP, prawie 39 procent małych i średnich firm potwierdza,
Adrian Wykrota Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IMAS International na grupie 206 firm z sektora MŚP, prawie 39 procent małych i średnich firm potwierdza, że rozprzestrzenianie się koronawirusa ma negatywny wpływ na ich działalność.

W mniejszym stopniu przedsiębiorcy obawiają się podwyższenia kosztów prowadzenia działalności oraz ograniczenia inwestycji. Zwracają uwagę, że praca zdalna, często zalecana i możliwa w momencie kwarantanny, nie jest możliwa w zakładach produkcyjnych i w części firm usługowych.

Bądź na bieżąco: Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Co jeśli koronawirus rozprzestrzeni się na dużą skalę i firmach zostanie wprowadzona kwarantanna? 11 proc. ankietowanych wskazało, że najwyżej miesiąc przetrwałaby bez ogłaszania bankructwa, 19 proc. do trzech miesięcy, 24 proc. do pół roku, a aż 26 proc. deklarowało, że firma przetrwałaby rok i dłużej.

Koronawirus: Kwarantanna w Polsce

MRT

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.