Koronawirus w Polsce. ZUS: Za okres kwarantanny przysługuje zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. Jak go otrzymać?

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
RED

Koronawirus w Polsce. ZUS: Za okres kwarantanny przysługuje zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. Jak go otrzymać?

RED

Za okres kwarantanny lub izolacji z powodu koronawirusa przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a także zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacane przez pracodawcę albo ZUS. Dostaniemy je na podstawie decyzji państwowego inspektora sanitarnego.

Zasiłek chorobowy dla osób poddanych kwarantannie

Państwowy inspektor sanitarny, lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie osoby, która jest:

Decyzję taką osoba poddana kwarantannie lub izolacji może dostarczyć pracodawcy bądź do ZUS już po zakończeniu kwarantanny.

Jeśli jednak ubezpieczony sam zadecyduje, że do pracy nie będzie chodził, nie otrzyma za ten okres zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie będzie miał prawa do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dziecka poddanego kwarantannie

Jeżeli powiatowy inspektor sanitarny, lub państwowy graniczny inspektor sanitarny, wyda decyzję o konieczności izolacji albo kwarantanny dziecka, rodzic będzie miał prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad tym dzieckiem.

Kwarantanna dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba.

Czytaj też: Koronawirus w Poznaniu: Szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte na dwa tygodnie. Odwołano imprezy masowe w całej Polsce

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia przedszkola lub żłobka

Po wejściu w życie ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem, rodzicom dzieci do ósmego roku życia, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni, jeśli w związku ze zwalczaniem zakażenia wirusem i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem, żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła będą musiały zostać zamknięte.

Uwaga! Co ważne, ten dodatkowy zasiłek nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Dodatkowe świadczenie przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Sprawdź też: Szpitale zawieszają możliwość odwiedzin. Sprawdź, w których szpitalach w Poznaniu wprowadzono zakaz w związku z koronawirusem

RED

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.