Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kraków: kontrolerzy prezydenta weszli do Muzeum Armii Krajowej. Chodzi o budzącą kontrowersje konserwację cennej kolekcji broni

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar/ Polskapresse
Piotr Subik

Kraków: kontrolerzy prezydenta weszli do Muzeum Armii Krajowej. Chodzi o budzącą kontrowersje konserwację cennej kolekcji broni

Piotr Subik

Prof. Jacek Majchrowski chce wiedzieć, czy były nieprawidłowości podczas konserwacji niezwykle cennej kolekcji broni palnej dra Stanisława Wcisły. Sugerowała to w liście do niego część pracowników placówki, a także radny miejski PiS Adam Kalita. Wyniki kontroli poznamy pod koniec stycznia 2018 r.

– Kontrola w Muzeum Armii Krajowej dotyczy przeprowadzonej w ubiegłym roku konserwacji broni palnej– informacje, do których dotarł „Dziennik Polski” potwierdza wiceprezydent Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig. Od zeszłego tygodnia pełni on również funkcję przewodniczącego Rady Muzeum AK (zastąpił na tym stanowisku radnego wojewódzkiego Kazimierza Barczyka).

Przeprowadzenie kontroli w podległej po połowie magistratowi i urzędowi marszałkowskiemu placówce nakazał 12 grudnia br. prezydent Jacek Majchrowski. Zapowiedział jednocześnie, że stanie się to jeszcze w tym roku. I rzeczywiście, w miniony piątek do Muzeum AK zawitali kontrolerzy z magistratu.

Jak precyzuje rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek, pracownicy Biura Kontroli Urzędu Miasta Krakowa sprawdzą m.in. na czym polegał udział pracowników Muzeum AK w konserwacji kolekcji broni. – Wyniki powinniśmy poznać z końcem stycznia – powiedziała nam Monika Chylaszek.

Decyzja prezydenta Jacka Majchrowskiego to reakcja na interpelację złożoną w listopadzie przez radnego miejskiego Adama Kalitę (PiS). A ta z kolei zainspirowana była m.in. artykułem „Muzeum AK: karabiny jak... łopaty?”, który ukazał się na łamach „Dziennika Polskiego”.

– Od dawna z różnych źródeł docierały do mnie informacje o nieprawidłowościach przykonserwacji broni w Muzeum Armii Krajowej. Mam wątpliwości, kto ją robił i czy rzeczywiście się odbyła – tłumaczy Adam Kalita.

Czytaj więcej:

 • Na co skarżyli się pracownicy muzeum AK?
 • Czego użyto do czyszczenia broni?
 • Czy konserwacją cennej broni zajął się wyszkolony konserwator?
Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Piotr Subik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.