Co Witkacy nazywał „uśmiechem kretyna”? Dlaczego w powszechnej świadomości ciągle funkcjonuje jako „wariat z Krupówek”… Pracoholik, hulaka, pijak, narkoman, dziwak? Jaki był? O Stanisławie Ignacym Witkiewiczu opowiada jego badacz profesor Janusz...
Rozmowa z Wojciechem Kościelniakiem, reżyserem, przygotowującym w gdyńskim Teatrze Muzycznym adaptację „Wiedźmina”.
Jest podziwiana nie tylko za swoje filmowe role, także za postawę jako obywatel. Kiedy podczas kampanii wyborczej Donald Trump sparodiował niepełnosprawnego dziennikarza, Meryl Streep przypomniała mu, co znaczy szacunek.
W nowym dziele twórcy „Whiplash” jest i wspaniały musical w duchu najlepszych czasów Hollywoodu, i historia uczucia pary marzycieli.
„Komuna Paryska” pokazuje nam, że ludzie prędzej zwariują, niż zrobią coś sensownego razem.
Wydawca Tadeusz Zysk będzie producentem 13-odcinkowego serialu o Powstaniu Wielkopolskim. Współproducentem ma być twórca serialu „Ranczo”. Pilot zobaczymy pod koniec 2018 r.
Początkowo chciała zrezygnować z marzeń, aby być blisko mamy i babci. Aktorstwo okazało się jednak dla niej zbyt ważne.
Nie ma imprezy, na której nie byłyby grane nasze piosenki - mówi Zenon Martyniuk, wokalista i lider zespołu Akcent
Ze słynnym wokalistą Andrzejem Piasecznym o życiu w wielkim mieście, domu pod Kielcami, rodzinnych Pionkach, spełnieniu marzeń, czyli „Kalejdoskopie” oraz... o nowej płycie, nad którą pracuje z Anią Dąbrowską.
Każdy krzyczy o własnej racji. Tyle że krzyczy do własnego grona. Inni nie chcą słuchać - bo u nich właśnie też ktoś krzyczy. I tak się wszystko nakręca - mówi Joanna Dobkowska, z pochodzenia białostoczanka, autorka ostatnio wydanej książki...
Dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie opowiada o zespole aktorskim, o bliskich, których poświęca na ołtarzu sztuki. I o tym, czy zamilkł, by ratować siebie. Czyli Jan Klata w życiu i na scenie.
Klenczon chciał zachować rockowy profil Czerwonych Gitar, Kossela szedł w styl widowiskowo-estradowo-familijny. Stąd konflikt i jego odejście z grupy. Zmarłego kolegę wspomina Seweryn Krajewski.
Jurek chciał nas dyscyplinować, a my, jak to przedstawiciele wolnego zawodu, nie do końca chcieliśmy się temu poddać - mówi perkusista Czerwonych Gitar Jerzy Skrzypczyk.
- Mamy za sobą 30-letnie doświadczenie zawodowe, więc dużo mieliśmy okazję się nauczyć. Chwytamy się różnych sposobów, żeby tego obciążenia nie łapać - mówią członkowie kabaretu Hrabi.
Mezzosopranistka. Śpiewa w 12 językach, a jej kalendarz na rok 2017 jest już pełen. Śpiewała w warownych zamkach, w kamieniołomach, w antycznych teatrach, na dachu zewnętrznej windy, na latających platformach.
Nie będzie narzekania na koncertową nudę. Do Polski w tym roku przyjedzie mnóstwo gwiazd. A to jeszcze nie koniec, bo kolejne są negocjowane.
Polskę obiegła informacja o pomyśle dnia z disco polo na festiwalu piosenki w Opolu. Organizatorzy imprezy nie zaprzeczają i nie potwierdzają.
Rozmawiamy z Wacławem Zimplem, poznańskim muzykiem i kompozytorem, lauretem "Paszportu Polityki".
To nie był mój pomysł, aby wskrzesić „Wieczór płytowy”. To była idea moich młodszych kolegów. Kiedy o tym usłyszałem, początkowo byłem sceptycznie nastawiony. Uważałem, że nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki - mówi dziennikarz Tomasz...
O spotkaniu z Kasią Nosowską, uczcie w kuchni Eleni, publicznie danej obietnicy Maryli Rodowicz i Danielu Olbrychskim opowiada - Krzysztof Krawczyk przy okazji premiery swej płyty „Duety”
10 stycznia 1899. W krakowskim tygodniku „Życie” ukazuje się artykuł „Confiteor” Stanisława Przybyszewskiego. Staje się on manifestem polskiego modernizmu. Przybyszewski gromadzi wokół siebie grono wyznawców.
Im jestem starszy, tym bardziej sentymentalnie traktuję Łódź - mówi znany aktor Marek Siudym. I chętnie wspomina czasy, kiedy wychowywał się na bałuckim podwórku, gdzie toczyło się bujne życie towarzyskie.
„Jestem piosenkarzem wszystkich Polaków” - deklaruje zawsze Zbigniew Wodecki. I trudno się z nim nie zgodzić!
50 lat temu, 8 stycznia 1967 roku, zmarł tragicznie aktor i symbol pokolenia, Zbigniew Cybulski. Pochowano go w Katowicach. Miasto planuje obchody rocznicy śmierci artysty.
Z miłości do męża wyjechała do Rosji, gdzie zaczęła występować w jego teatrze. Teraz jednak wróciła do kraju. Możemy ją oglądać w „Szczęściu świata”, a niebawem w filmie o Marii Curie-Skłodowskiej.
Już niebawem zobaczymy go w „Powidokach” Andrzeja Wajdy. Ale zanim ten film pojawi się w kinach, odtwórca głównej roli już narozrabiał.
Na każdą okoliczność, pogodę, miejsce i czas, a nawet humor, znajdzie rym. Niektóre zajmują cztery wiersze, inne mogłyby uchodzić za małe opowiadania - to „Biszkopty Pana Gancewskiego”.
Wyruszył z glinianego domu w małych Raczkach na północy Polski. Z różańcem wciśniętym do ręki przez matkę i nożem, który został mu po ojcu. Tak przynajmniej śpiewa Tomasz Organek, muzyk, kompozytor i autor tekstów. Jak było naprawdę?
Żeby przyjechać do Poznania, musiała sprzedać tapczan. Choć miasta nie pokochała od razu, to poznaniacy dodziś mówią o niej „nasza pani Krysia kochana”. Feldman - „Pyra” pełną gębą.
Ja tak naprawdę nigdy nie miałam takiej pełnej roli filmowej. Może to przede mną? Teraz przechodzę etap matek. Ciągle gram jakieś matki... - mówi Dorota Pomykała, krakowska aktorka teatralna i filmowa.
Andrzej Bachleda dwa razy startował na igrzyskach olimpijskich, był trzykrotnie mistrzem Polski w narciarstwie alpejskim. Teraz woli inne przyjemności: śpiewanie i gotowanie. Czy jego nowy album zatytułowany po prostu - „13” - uczyni z niego...
Eugeniusz Bodo urodził się 28 grudnia 1899 roku. Jeden z najpopularniejszych przedwojennych aktorów pierwsze lata swego życia spędził w Łodzi.
W puławskim muzeum jest dziś 496 obiektów z kolekcji Czartoryskich. Dopiero się dowiemy, czy po zmianie właściciela zbiory pojadą do Krakowa. A jeśli tak, to w jakiej części. Muzeum Narodowe w Krakowie: - Ponieważ kolekcja jest ogromna, to nie...
Znajomi czasem się boją, czy aby czegoś nie wyczytają w moich książkach o sobie - przyznaje Natalia Sońska, pochodząca z Łańcuta pisarka powieści obyczajowych, studentka prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Alicja Rega wszędzie, gdzie występuje, odnosi sukcesy. Pierwszy konkurs wygrała jako 5-latka. Ostatnio podbiła serca publiczności i jurorów telewizyjnego show dla dzieci „Hit Hit Hurra!”
1 stycznia 1957 r. 60 lat temu w Krakowie ukazał się pierwszy numer czasopisma graficzno-literackiego „Czarno na białym”, przemianowanego później na „Zebrę”. Na fali odwilży drukowano w nim teksty młodych poetów, ale też Miłosza i Gombrowicza
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.