Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Lawina, bezwzględny morderca. Nie przebiera w ofiarach

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Katarzyna Kachel

Lawina, bezwzględny morderca. Nie przebiera w ofiarach

Katarzyna Kachel

Lawiny nie schodzą tylko w Tatrach - mówi Sebastian Fijak, przewodnik górski, organizator szkoleń lawinowych, założyciel szkoły górskiej lawiny.com.

Zawodowy zabójca?
Absolutnie tak, i na dodatek nieprzebierający w ofiarach. W lawinach giną zarówno laicy, jak i profesjonaliści; ratownicy oraz przewodnicy górscy.

Bo to siła nieprzewidywalna?
I tu odpowiedź nie jest już taka prosta. Lawinę można w przybliżeniu przewidzieć, określić teren potencjalnie nią zagrożony. Problem w tym, że składa się na nią tak wiele czynników, iż nie jesteśmy w stanie stuprocentowo określić, że o tej konkretnej godzinie porwie kilku turystów idących np. Doliną Mięguszowiecką. Dlatego też lawiny z taką łatwością zmieniały bieg historii i losy ludzi, wpływały na wyniki wojen. Przerażały i przerażają. Do dzisiaj w górskich kaplicach i kościółkach w Alpach znaleźć można tysiące wotów za ocalenie z białego żywiołu. Czuje się przed nimi respekt.

Co zwiększa ryzyko zejścia lawiny?
Opady śniegu lub deszczu, każda gwałtowna zmiana temperatury i warunków. Nagłe ocieplenie i deszcz sprawiają, że cała pokrywa śnieżna przesiąka wodą, zwiększa się jej gęstość i ciężar, a więc łatwiej się zsuwa. Czysta fizyka. Z drugiej strony bardzo istotne są warunki lokalne; nasłonecznienie danego fragmentu stoku czy wiatry. I to, co najprawdopodobniej wydarzyło się pod Rysami w ubiegłym tygodniu też było „zasługą” intensywnego działania wiatru połączonego z silnym opadem śniegu.

Na ile można precyzyjnie monitorować szlaki schodzenia lawin?

W dalszej części tekstu:

 • Czy jest jakaś bezpieczna granica wyruszenia zimą w góry?
 • Na ile człowiek, który nie przeszedł szkolenia, może wydostać się sam z lawiny?
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kachel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.