Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Małgorzata Matuszewska

Ludzie przybyli z Kresów na Dolny Śląsk po wojnie byli uchodźcami

Tanja Miletić Oručević jest jedną z najważniejszych reżyserek Bośni i Hercegowiny. Wyreżyserowała ponad 30 przedstawień w Polsce, Bośni, Macedonii, Czechach, Fot. Tomasz Hołod Tanja Miletić Oručević jest jedną z najważniejszych reżyserek Bośni i Hercegowiny. Wyreżyserowała ponad 30 przedstawień w Polsce, Bośni, Macedonii, Czechach, we Włoszech
Małgorzata Matuszewska

Wrocławski Teatr Współczesny w piątek pokaże premierę „Szaberplac, moja miłość”, inspirowaną wojnami. Z Tanją Miletić Oručević, reżyserką „Szaberplac, moja miłość” według tekstu Szymona Bogacza, o losach i zachowaniach ludzi w wojennych czasach rozmawia Małgorzata Matuszewska.

Czy Wrocław i Mostar mają wspólne mianowniki?

Uważam, że tak. Oczywiście już wcześniej wiedziałam, jak toczyły się dzieje Wrocławia w latach 1945-1946, ale, szukając tematu spektaklu, przestudiowałam je bardzo dokładnie. I dostrzegłam podobieństwo do historii Mostaru. I tu, i tam ogromna liczba ludzi musiała zmienić miejsce zamieszkania, przez wojenną zawieruchę i zmianę granic. Dzieje Wrocławia z tamtych czasów skojarzyły mi się z latami 90. ubiegłego wieku, kiedy w Europie znów zmieniały się granice. Podobieństwo historyczne jest uderzające. I tam, i w Środkowej Europie państwo przestało istnieć. Ludzie przenosili się z miejsca na miejsce ze strachu lub słuchając propagandy mówiącej, że gdzie indziej będzie im się lepiej żyło. We Wrocławiu te ruchy wiązały się z wypędzeniem z miasta mnóstwa Niemców, cywilów.

Jak przebiegała wojna w Bośni i Hercegowinie? Dowiesz się w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Matuszewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.