Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paweł Gzyl

Małgorzata Szumowska: nie mogę pewnych rzeczy przewalczyć, ale mogę je obśmiać

Małgorzata Szumowska otrzymała za swój film „Twarz” Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie Fot. Michał Gąciarz Małgorzata Szumowska otrzymała za swój film „Twarz” Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie
Paweł Gzyl

Po raz kolejny portretuje Pani w swym filmie polską prowincję. Zna ją Pani z własnego doświadczenia?

Dobrze znam Polskę spoza wielkomiejskiego nurtu. Od dziecka spędzałam jakąś część w roku wraz z rodzicami na mazurskiej wsi. Do dzisiaj to moje źródło wiedzy o Polakach i prowincji, bo do wiejskiego domu moich rodziców dziś jeżdżę ze swoimi dziećmi i przyjaciółmi. My akurat osadziliśmy miejsce akcji „Twarzy” w południowej, pięknej i dziewiczej części Polski, ale mnie przede wszystkim interesuje człowiek postawiony wobec jakiegoś dylematu i jakiejś tajemnicy - człowiek zanurzony w dzikiej przyrodzie i w jakimś sensie w dzikich ludziach.

Skąd ta fascynacja?

Świat na wsi polskiej jest piękny i okrutny zarazem, ludzie bywają bezwzględni. Tu wszystko jest prostsze, zasady życia są jasne, bardziej pierwotne, codzienność człowieka opiera się na związkach i współistnieniu z naturą, z miejscem pochodzenia właśnie. Człowiek nie może od tak odciąć się od swoich korzeni, one zawsze się o niego upomną. Lubię taką Polskę portretować, ale od takiej Polski ucieka Jacek. Pomimo jej dzikiego piękna.

Identyfikuje się Pani z głównym bohaterem?

Bardzo lubię tę postać. Bohater, który może budzić - nie tylko w swojej rodzinnej i filmowej wsi - niepokój, śmiech, zdziwienie, mnie ujął czystą i naturalną energią, szczerością w pełnym przekłamań świecie. Jacek ma w sobie wszystkie cechy bohatera romantycznego. Jest synonimem wolności.

Rodzina jest jego piętnem?

Czytaj więcej i dowiedz się dlaczego typowa polska rodzina staje się przekleństwem bohatera.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.