Iwona Krzywda

Mamy, które nie chciały siedzieć w domu. Pracują, bo mogą i lubią

Joanna i Agnieszka o szczegółach swojej pracy chętnie opowiadają córkom. Śmieją się, że niedługo to one przejmą stery portalu Fot. Fot. Magdalena Trebert Joanna i Agnieszka o szczegółach swojej pracy chętnie opowiadają córkom. Śmieją się, że niedługo to one przejmą stery portalu
Iwona Krzywda

Po urodzeniu dzieci Agnieszka Czmyr-Kaczanowska i Joanna Gotfryd wróciły do pracy. Ale nie kosztem swoich rodzin. Postawiły na własny biznes. I stworzyły portal internetowy, który innym kobietom pomaga łączyć karierę zawodową z macierzyństwem

W domu Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej każdy kolejny tydzień rozpoczyna się od układania puzzli. Elementy łamigłówki, które muszą do siebie idealnie pasować to zaplanowane na siedem dni obowiązki i spotkania wszystkich członków jej pięcioosobowej rodziny. Domowa logistyka nie jest łatwa, ale mamie, która pracuje, bo chce, mierzenie się z nią sprawia dużo przyjemności.

- Czasem padam ze zmęczenia, ale cieszę się, że udało mi się pogodzić macierzyństwo z pracą, o której mogę opowiadać swoim dzieciom. Myślę, że gdybym nie mogła realizować pasji zawodowych, po prostu brakowałoby mi czegoś - uważa Agnieszka, mama 10-letniej Zosi, 7-letniej Helenki i 3-letniego Krzysia, współzałożycielka portalu internetowego Mamo pracuj, jeśli chcesz! oraz Fundacji Mamo Pracuj.

Portal, który Agnieszka stworzyła wraz ze swoją przyjaciółką ze studiów Joanną Gotfryd, powstał właśnie z myślą o kobietach, które nie chcą wybierać pomiędzy rolą matki i rolą pracownika. Decyzja o jego założeniu zapadła, kiedy Joanna na własnej skórze odczuła trudy powrotu do aktywności zawodowej po urlopie macierzyńskim. - W 2010 roku obie z Agnieszką po raz drugi zostałyśmy mamami i po krótkiej przerwie chciałyśmy wrócić do pracy. Agnieszka, która wtedy była zatrudniona w warszawskiej Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, mogła liczyć na wsparcie pracodawcy i możliwość wykonywania swoich obowiązków zdalnie i w mniejszym wymiarze czasowym. Ja pracowałam w firmie prywatnej i tam takiego zrozumienia nie było, dlatego zdecydowałam, że czas na zmianę - opowiada Joanna, szczęśliwa mama 11-letniej Marty i 7-letniej Rity.

Joanna postanowiła znaleźć dla siebie miejsce, w którym praca nie będzie odbywać się kosztem życia rodzinnego. Zadanie okazało się trudniejsze, niż myślała, bo sześć lat temu mali i duzi przedsiębiorcy dopiero uczyli się, co to elastyczne zatrudnienie i zdalne wykonywanie obowiązków. A większości z nich mamy kojarzyły się wyłącznie z problemami i ciągłymi zwolnieniami lekarskimi. Informacji o tych myślących mniej stereotypowo Joanna zaczęła szukać w sieci. I odkryła lukę, którą postanowiła wypełnić wspólnie z Agnieszką.

Zaczynały od czterech ofert pracy skierowanych specjalnie do mam. Dziś na stworzonym przez nie portalu można znaleźć ich o wiele więcej. - Od początku naszym zadaniem było pomaganie mamom w znalezieniu idealnego miejsca pracy, a przedsiębiorcom w znalezieniu idealnego pracownika. Ci na co dzień zatrudniający mamy podkreślają, że to właśnie one są najbardziej zorganizowanymi i efektywnymi podwładnymi. Kobieta, na którą w domu czekają dzieci, nie może sobie pozwolić na trzecią kawę i kolejną przerwę, bo siedzenie po godzinach nie wchodzi w grę - tłumaczy Agnieszka.

Dla Agnieszki i Joanny wymarzonym miejscem pracy okazał się własny biznes. Po pięciu latach od startu mamopracuj.pl ma wierne czytelniczki z całej Polski, zyskało także grono przedsiębiorców chętnych płacić za publikację ich ofert oraz gotowych na współpracę reklamodawców. W każdą środę zespół tworzący portal pracuje wspólnie, korzystając z gościnności Ambasady Krakowian. Przez resztę tygodnia mamy wykonują swoje obowiązki zdalnie i spotykają się z klientami. Wspólnie ustaliły, że ich aktywność zawodowa powinna pochłaniać tylko sześć godzin dziennie. Pozostały czas jest zarezerwowany dla rodzin.

Na brak pracy nie mogą narzekać, bo ich zadanie nie polega wyłącznie na selekcjonowaniu i zamieszczaniu informacji o wakatach. Na portalu czytelniczki mogą znaleźć również przygotowane z myślą o nich materiały dotyczące m.in. możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji czy założenia własnych firm. Mamopracuj.pl zachęca do studiowania online, rozwijania pasji, skorzystania z gotowych pomysłów na biznes i dotacji, które mogą ułatwić jego start. Od niedawna w ramach specjalnego projektu promuje również zatrudnienie w IT. Na organizowanych warsztatach Agnieszka i Joanna przybliżają chętnym mamom specyfikę tego rodzaju ofert pracy oraz podpowiadają, jak zacząć. To w dużej mierze odpowiedź na potrzeby samych przedsiębiorców, którzy mają problem ze znalezieniem dobrych specjalistów i są gotowi postawić na kobiety przez ostatnie lata odpoczywające od pracy albo te decydujące się na zmianę zawodu. - Ta branża bardzo długo wydawała się zupełnie zamknięta dla mam. Tymczasem praca w IT jest bardzo elastyczna i przyjazna pracownikom, co dla kobiet posiadających dzieci jest dużym plusem. I nie jest zarezerwowana tylko dla 25-latków - wyjaśnia Joanna.

W ocenie twórczyń mamopracuj.pl w ostatnich latach rynek pracy stał się dla matek bardziej przyjazny. Bezrobocie osiągnęło wyjątkowo niski poziom, przedsiębiorcom szczególnie zależy więc na rekrutacji fachowych podwładnych i budowaniu z nimi długotrwałych relacji. Zmiany wymusiło również kolejne pokolenie pracowników, dla których oprócz kariery zawodowej równie ważny jest wolny czas zarezerwowany dla rodziny albo na rozwijanie innych pasji.

Chociaż część pracodawców do zatrudniania kobiet posiadających dzieci nadal podchodzi z rezerwą i nie godzi się na ustępstwa, coraz większej grupie łatwiej zrozumieć, że 1,5 h przerwy, kiedy ukochane dziecko po raz pierwszy w życiu gra oscarową rolę muchomora w szkolnym przedstawieniu, można nadrobić po godzinach. - Dla mnie to właśnie taka elastyczność i możliwość pracy zadaniowej, której nie muszę wykonywać w ściśle wyznaczonych godzinach, jest najważniejsza, bo ułatwia organizację życia całej naszej rodziny - wskazuje Ewa Moskalik-Pieper, która po kilkuletniej przerwie poświęconej wychowaniu dwóch synów Borysa i Iwa zdecydowała się wrócić do pracy i niedawno dołączyła do zespołu mamopracuj.pl. Podobnie myślą także inne matki, które w badaniu przeprowadzonym za pośrednictwem portalu jako czynniki szczególnie ułatwiające im kontynuowanie kariery zawodowej wskazały zrozumienie ze strony przełożonego i elastyczny czas pracy.

Agnieszka, Joanna i Ewa nie kryją dumy, że wokół ich portalu udało im się stworzyć całą społeczność aktywnych mam i tych, które dzieci dopiero mają w planach, ale już teraz chcą znaleźć dla siebie przyjaznego pracodawcę. Półtora roku temu z myślą o dalszym rozwoju powołały Fundację Mamo Pracuj. - To był naturalny krok, bo to co robimy w dużej mierze jest po prostu misją społeczną. Pokazujemy mamom, że macierzyństwo wcale nie oznacza końca kariery i nawet jeśli przez dziesięć lat były w domu, zawsze mogą wrócić. Oczywiście jeśli chcą, bo decyzją zawsze należy do nich - wskazuje Joanna.

Portal Mamo pracuj jeśli chcesz, powstał w 2011 roku z inicjatywy Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej i Joanny Gotfryd. Pod adresem mamopracuj.pl wszystkie kobiety mogą znaleźć oferty pracy, którą łatwiej pogodzić z macierzyństwem. Na stronie są również publikowane artykuły przydatne przy planowaniu swojej kariery zawodowej i zarządzaniu rodziną

Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.