Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Marek Pindral: W Omanie zostawiłem swoje serce, w Chinach podniebienie, a w Indiach duszę

Czytaj dalej
Fot. Marek Pindral
Marek Zaradniak

Marek Pindral: W Omanie zostawiłem swoje serce, w Chinach podniebienie, a w Indiach duszę

Marek Zaradniak

Marek Pindral, poznaniak wykładowca języka angielskiego odwiedzil kilkadziesiąt krajów w tym m.in. Oman, Chiny i Indie. Plonem pobytu w tych trzech krajach są książki „W cieniu minaretów. Oman”, „Chiny od góry do dołu” oraz najnowsza „Indie czyli świat”.

Skąd wzięła się u pana pasja podróżowania?

Z rutyny. Pracowałem na uczelni. To była bardzo bezpieczna praca, ale po latach stała się przewidywalna i stwierdziłem, że już niewiele mnie w niej zaskoczy. Najpierw były wyjazdy zorganizowane, trampingowe czy trekkingowe. Potem postanowiłem zostawić to wszystko i wyjechałem na dwa lata do Chin, poznając tamtejsze życie od podszewki. Z Chińczykami mieszkałem i pracowałem, kłóciłem się i godziłem, śmiałem i płakałem. No i oczywiście zwiedzałem Państwo Środka. Chińczycy, jak Polacy, bardzo lubią świętować, więc każdą wolną chwilę poświęcałem na podróże. Po powrocie do kraju nie zagrzałem miejsca na długo. Wyjechałem na trzy lata na Półwysep Arabski.

Dlaczego dominuje u pana Azja?

Pociąga mnie swoim bogactwem kulturowym i kulinarnym, ale mimo wszystko najchętniej wróciłbym na Półwysep Arabski.
Jedna z Pana książek opowiada o Omanie, kraju dla nas ciągle egzotycznym i mało znanym. Wiemy , że to jeden z żelaznych sojuszników Stanów Zjednoczonych...
Bardziej Wielkiej Brytanii. Sułtan Qabus, który dziś jest już człowiekiem starym i schorowanym, kształcił się w Zjednoczonym Królestwie, dokąd też zesłał swojego obalonego ojca. Oman to chyba kraj najmniej znany ze wszystkich na Półwyspie, bo leżał nieco na uboczu szlaków komunikacyjnych czy skrzyżowania kultur i dzięki temu zachował tożsamość. Choć z drugiej strony - dumni Omańczycy twierdzą, że legendarny Sindbad Żeglarz pochodził właśnie stamtąd.

A co z tą tożsamością?

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Zaradniak

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.