Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Roman Laudański

Maria Szyszkowska: - Rządy silnej ręki człowieka oświeconego

Maria Szyszkowska: - Rządy silnej ręki człowieka oświeconego
Roman Laudański

- Obecność wojsk radzieckich w Polsce była wyrazem zniewolenia, a stacjonowanie wojsk amerykańskich u nas jest wyrazem wolności. To absurd! - mówi prof. Maria Szyszkowska.

Dwuletnie rządy Prawa i Sprawiedliwości wpłynęły na nasz patriotyzm? Wstaliśmy z hukiem z kolan i zaczęliśmy bardziej kochać ojczyznę?
Uczucia patriotyczne zostały obudzone w społeczeństwie i jest to zasługą rządów PiS. Wcześniejsze rządy Platformy Obywatelskiej sprowadzały się do wzbudzania chęci posiadania dóbr materialnych. Zabieganie to zmniejszył PiS, ponieważ uruchomił programy społeczne poprawiające poziom życia. Problem z patriotyzmem polega też na tym, że słusznie kultywujemy pamięć o Polakach dążących do odzyskania naszej niepodległości w okresie rozbiorów, ale mamy wątpliwy kult bohaterów wyklętych. Uważam, że wyrazem absolutnie fałszywie pojmowanego patriotyzmu jest stacjonowanie wojsk amerykańskich w Polsce! Doszliśmy do tego, że obecność wojsk radzieckich w Polsce była wyrazem zniewolenia, a stacjonowanie wojsk amerykańskich u nas jest wyrazem wolności. Kompletny absurd! Zawsze obecność obcych wojsk w państwie jest naruszeniem suwerenności. Amerykanie podczas manewrów degradują nasze środowisko naturalne, a poza tym wrogowie Stanów Zjednoczonych mogą podążać za Amerykanami właśnie do Polski. Terroryści, mający uzasadnione pretensje za amerykańskie wojny, mogą teraz atakować Amerykanów u nas. Przypomnę, że Polacy przez lata mieli dobre kontakty z krajami, w których Amerykanie rozpoczynali wojny.

Młodzi Polacy stają się entuzjastami mundurów i służby wojskowej. Kiedyś sami „ganiali” po lasach, a teraz minister Macierewicz zaprasza ich do Obrony Terytorialnej. Czy to będzie kolejne pokolenie - bo taka beztroska już się w naszej historii zdarzała - które - oby nie - „spłonie na ołtarzu ojczyzny”?
Taka atmosfera może wzmacniać partie o charakterze nacjonalistycznym czy faszystowskim. Zbrojenie społeczeństwa uważam za coś ogromnie niebezpiecznego. Mówi się u nas, że dwóch Polaków wystarczy, żeby powstały trzy partie polityczne. Wpajany w Polsce zachwyt dla wojska jest czymś niepokojącym. Obowiązkowa służba wojskowa w czasach PRL umożliwiała chłopakom z zapadłych wsi m.in. awans kulturowy i zawodowy. Teraz wojska OT podsycają wojowniczy charakter naszego państwa. Ponadto do usprawiedliwienia tworzenia tych wojsk, zbrojeń i sprowadzania nam na głowy wojsk amerykańskich wzbudza się nieprawdopodobną nienawiść do Rosji. Wrogiem Rosji są Stany, a nie Polska. A u nas powstała - histeryczna w swoich rozmiarach - nienawiść do Rosji. Kulturowo Rosja jest nam o wiele bardziej bliska niż Stany Zjednoczone!

W naszej historii bywaliśmy już pod rosyjskim butem, dlatego może trzeba dmuchać na zimne? Cały wywiad w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Roman Laudański

Nieustającą radością w pracy dziennikarskiej są spotkania z drugim człowiekiem i ciekawość świata, za którym coraz trudniej nam nadążyć. A o interesujących i intrygujących sprawach opowiadają mieszkańcy najmniejszych wsi i największych miast - słowem Czytelnicy "Gazety Pomorskiej"

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.