Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Mówią o nim „Najlepszy”, bo odbił się od dna. Ale Jerzy ma się na baczności

Czytaj dalej
Fot. marcin oliva soto
Majka Lisińska-Kozioł

Mówią o nim „Najlepszy”, bo odbił się od dna. Ale Jerzy ma się na baczności

Majka Lisińska-Kozioł

Poznali się na Dworcu Centralnym w Warszawie. Był rok 2011. Trzy lata później Łukasz Grass włączył mikrofon, a Jerzy Górski zaczął opowieść o 14 latach ćpania, o więzieniu, odwyku w psychiatrykach, wypitym alkoholu, stu papierosach dziennie i o sporcie, który pozwolił mu narodzić się na nowo. Najpierw powstała książka, teraz film.

Głogów. 1998 rok. Jerzy Górski od czternastu lat jest czysty. Narkotyki, papierosy i alkohol to już przeszłość. - Jedni śpiewają, drudzy malują, trzeci piją, a ja biegam - zaczyna swoją opowieść. - Stany natchnienia, które odczuwam w tych chwilach, sprawiają, że nawet prozaiczne czynności wydają mi się fascynujące. Jedni odkrywają to szybciej, inni okupują latami błądzenia.

Kilka dni temu spotykamy się znowu. Od mojej wizyty w Głogowie minęło kolejnych kilkanaście lat. Jerzy Górski przyjeżdża do Krakowa. Opowiada o książce, którą na kanwie jego losów napisał Łukasz Grass. I filmie, który na motywach tej książki powstał i właśnie trafił do kin. Jerzy nie jest już anonimowy.

Legnickie kamienice i ulice zawsze będą mu się kojarzyły z melinami, z policją, z narkotykowym głodem. Kuchnia dawnego mieszkania z tabletkami nasennymi. Gdy odgrzebał w pamięci smak makiwary (wywar słomy makowej działający jak morfina - MLK), zrobiło mu się niedobrze. Niektóre zdarzenia zapamiętał dobrze, inne się zatarły. Pomogło kilkadziesiąt osób, które wtedy znały i dziś znają Jerzego. Choćby lekarz, który kierował go na oddział dla narkomanów szpitala psychiatrycznego, albo Jarek Kosiński, który przyjmował go do Monaru. Ich słowa uzupełniły pamięć Jurka.

W dalszej części tekstu dowiesz się:

 • jakie sporty lubił Jerzy Górski w dzieciństwie
 • jak wyglądała jego walka z nałogiem
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Majka Lisińska-Kozioł

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.