.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza
.

W pięknym zakątku Podkarpacia, wśród pradawnego lasu znajduje się niezwykłe miejsce – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. To właśnie tutaj w XIX wieku rozpoczęła się kariera ropy naftowej. Tu narodził się przemysł, który dziś jest jednym z najważniejszych na świecie. Od 1961 r. na terenie czynnej kopalni ropy naftowej, która swą świetność zawdzięcza twórcom przemysłu naftowego: Ignacemu Łukasiewiczowi, Karolowi Klobassie oraz Tytusowi Trzecieskiemu funkcjonuje placówka, która chroni zabytkowe budowle, urządzenia i narzędzia, a także dba, aby współcześni nie zapomnieli o tym, jak ważna jest jej rola w historii światowego przemysłu naftowego.

Najcenniejszymi, najbardziej niesamowitymi zabytkami są XIX. kopanki ropne: „Franek” i „Janina”. Studnie te, pomimo upływu lat nadal są aktywne, a zaglądając do ich wnętrza możemy zobaczyć wzburzone lustro ropy. W Bóbrce możemy zapoznać się z metodami wydobycia płynnego, czarnego złota oraz zobaczyć, poczuć a nawet dotknąć prawdziwego oleju skalnego- ropy naftowej.

Sercem muzeum jest kamienny obelisk potwierdzający założenie kopalni w 1854 r. Niezwykle ciekawymi reliktami industrializacji są oryginalne budynki kopalnianej kuźni i warsztatu, gdzie poznamy warunki pracy kowala, a także oglądniemy najstarsze urządzenia mechaniczne, jakie były stosowane do naprawy narzędzi wiertniczych. Dla lepszego zrozumienia specyfiki funkcjonowania warsztatu obejrzymy multimedialną projekcje, która przywoła duchy dawnych robotników, aby wyjaśnili arkana swojej pracy.

Na ścieżce zwiedzania nie może zabraknąć tzw. „Domu Łukasiewicza”, który został zaaranżowany w niezwykle ciekawy sposób. Klimatyczne sale, dzięki nowym technologią zamieniają się w kapsuły czasu, które przenoszą turystów do XIX. apteki oraz do laboratorium na spotkanie z samym Ignacym Łukasiewiczem!

Muzeum w Bóbrce podążając za najnowszymi trendami i pragnąc sprostać oczekiwaniom turystów realizuje nowe projekty, które w barwny sposób uzupełniają dotychczasowe wystawy. W ostatnim czasie w Bóbrce powstały ekspozycje, które w znakomity sposób uzupełniły te, które istniały od wielu lat. Po obejrzeniu najstarszej części obiektu- XIX. kopalni czas powrócić do teraźniejszości i czasów, które nie są aż tak odległe.

W 2010 r. powstał sektor muzealny- kopalnia lat 60. Kompleks urządzeń i budynków przypomina niedawną historię, wynalazki, które na współczesnych kopalniach zostały wyparte przez nowszą technologię.

W budynku pawilonu wystawowego znajduje się widowiskowa i medialna realizacja - sala badań, wydobycia i rozsyłu gazu ziemnego. Głównym celem ekspozycji jest pokazanie w prosty i przystępny sposób całego procesu wykorzystania gazu ziemnego. Od momentu rozpoczęcia badań geofizycznych, geologicznych poprzez poszukiwanie, wydobycie i dystrybucję oraz odbiór docelowy. A wszystko za pomocą nowoczesnych form muzealnych!

W 2018 r. XIX wieczna kopalnia ropy naftowej w Bóbrce, obecnie w obszarze Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza została uznana przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Nadanie tego tytułu jest nie tylko wielkim wyróżnieniem, ale również rodzi nadzieję na uznanie dziedzictwa Bóbrki na forum międzynarodowym. Wartość kopalni jest uniwersalna, a zachowane dobro spełnia nie tylko warunek autentyczności, ale jest świadectwem początków i rozwoju wydobycia najważniejszego z surowców naturalnych współczesnego świata.

Zapraszamy do odwiedzin Muzeum w Bóbrce. Tylko tutaj przeniesiemy się do dawnych czasów, kiedy ziemie polskie zajmowały jedno z czołowych miejsc pod względem wydobycia ropy naftowej. Tylko tutaj, poznamy zbiory zabytków techniki dokumentujących historię przemian przemysłu naftowego i gazowniczego, stanowiących bogate dziedzictwo myśli inżynierskiej i materialne świadectwo działalności człowieka związane z wytwórczością, produkcją i techniką. Historia świetności dawnej kopalni i unikalna lokalizacja bobrzeckiego Muzeum sprawiają, iż nie ma równego na całym świecie!

Tekst: Barbara Olejarz

.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.