Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Mydło nasz wróg? Brudny jak Polak

Czytaj dalej
Anna Stasiewicz

Mydło nasz wróg? Brudny jak Polak

Anna Stasiewicz

Czyżbyśmy nadal wierzyli, że „częste mycie skraca życie”? Bo wciąż wielu z nas jest na bakier z higieną.

Sanepid na Śląsku alarmuje, że niepokojąco rośnie liczba przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A, potocznie zwanym żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. W 2016 roku takich przypadków były 3, w tym roku aż 92! Do zakażenia może dojść po spożyciu na przykład nieumytych owoców, wirus może również przenieść się poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce.

- Higienicznych nawyków, takich właśnie jak mycie rąk, powinniśmy uczyć już od najmłodszych lat - mówi Beata Galus, specjalista medycyny rodzinnej w poradni przy szpitalu im. Biziela w Bydgoszczy. - To niby błaha czynność, a może nas uchronić przed wieloma poważnymi chorobami.

W 2008 roku Unicef zdecydował, że 15 października będzie Światowym Dniem Mycia Rąk. Okazuje się, że równie ważne, co samo mycie rąk, jest również sposób w jakim to robimy. Dłonie myjemy przez co najmniej 30 sekund, pod bieżącą, ciepłą wodą z użyciem mydła – samo opłukanie w zimnej wodzie tylko pozornie „wyczyści” nasze ręce, jednak nie usunie z nich bakterii.

Z sondażu grupy IQS przeprowadzonego dla „News weeka” wynika, że co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie do domu. 60 procent naszych rodaków nie korzysta z wody i mydła po wyjściu z toalety.

Badanie wykonane w ubiegłym roku przez TNS OBOP pokazuje z kolei, że co ósmy Polak kąpie się co drugi dzień, rzadziej niż co dwa dni myje się 6 procent z nas. Nie lepiej jest z myciem włosów. Co ósmy Polak myje włosy tylko raz w tygodniu.

Czy w czasach, kiedy sklepowe półki wręcz uginają się od rożnego rodzaju kosmetyków, można nie dbać o higienę? Okazuje się, że tak.

Polak potrafi.

TNS OBOP zapytał na przykład Polaków, jak często zmieniają bieliznę. I co? 4 procent spośród nas nosi majtki nawet przez 4 dni, zanim je upierze!

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.