Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Na polskiej wsi kobiety do ginekologa mają zawsze pod górkę

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Iwona Kłopocka

Na polskiej wsi kobiety do ginekologa mają zawsze pod górkę

Iwona Kłopocka

W 40 opolskich gminach (na 71) kobiety nie mają stałego dostępu do opieki ginekologicznej - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Mimo to Opolanki mogą bezpiecznie rodzić dzieci. Polska ma jeden z najniższych na świecie wskaźników umieralności okołoporodowej.

Na Opolszczyźnie ponad połowa gmin (56 proc.) nie zapewnia kobietom opieki ginekologicznej. Gorzej jest tylko na Mazowszu (62 proc.), Lubelszczyźnie (63 proc.) i Podlasiu (79 proc.). Najlepszy dostęp do poradni mają kobiety w województwie śląskim, gdzie tylko 29 proc. gmin nie zapewnia stałej opieki ginekologiczno-położniczej.

Tylko u 2 procent ciężarnych kobiet na wsi przeprowadzono w 2016 roku komplet zalecanych badań.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Kłopocka

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Patrząc na to zdjęcie przypomniał mi się pewien stary dowcip :

Lekarz ginekolog ma całodzienny dyżur, jedno badanie, drugie, trzecie, zabieg jeden, drugi, trzeci, operacja. Zmęczony wieczorem dowiaduje się, że na nocnej zmianie musi zastąpić kolegę, który nagle zachorował. I znów - jedno badanie, drugie, trzecie, zabieg jeden, drugi, trzeci, operacja. Wreszcie nad ranem przychodzi nowy zmiennik i może w końcu pójść do domu na zasłużony odpoczynek. Jednak po drodze do domu zmęczony idąc przez park usiadł sobie na ławeczce odetchnąć świeżym powietrzem, patrzy na przechodzących ludzi idących do pracy i myśli - o, w końcu jakieś twarze. Nagle podchodzi do niego młoda cyganka i mówi - Panocku, daj pięć dyszek, to ci.kę pokażę ...

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.