Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Agata Pustułka

Na Śląsku brak rąk do pracy. Kopalnie będą musiały zatrudnić Ukraińców

Dziś pójście na emeryturę oznacza lepsze pieniądze. Kto zarobi na emerytury obecnych pracowników? Fot. Piotr Idem Dziś pójście na emeryturę oznacza lepsze pieniądze. Kto zarobi na emerytury obecnych pracowników?
Agata Pustułka

Skąd ta sytuacja? Między innymi z powodu obniżenia wieku emerytalnego. Wiele osób odeszło z pracy na wcześniejszą emeryturę. I zaczął się problem, bo przedsiębiorstwa nie mają ich kim zastąpić. Z naszych informacji wynika, że śląskie kopalnie zaczynają szukać górników wśród Ukraińców, którzy od lat „zabezpieczają” polski rynek pracy. Jak wynika z informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy, brakuje też wielu specjalistów: elektryków, kierowców, pracowników IT. Ale też spawaczy czy pracowników obsługujących specjalistyczne urządzenia.

Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach oferuje aż 34,6 tys. miejsc pracy, a jednak bezrobotni nie są zbyt aktywni. W regionie jest najniższe w historii bezrobocie. Najniższa - też w historii - stopa bezrobocia, o co nie było łatwo po likwidacji kopalń i zmianach gospodarczych. Jednak pracownicy wolą dziś korzystać z możliwości pójścia na wcześniejszą emeryturę, co oznacza, że kolejne pokolenia będą musiały na te emerytury zarobić.

- Teraz miałam lepsze warunki, a kto wie, jak będzie za dwa lata, dlatego zdecydowałam się zrezygnować z pracy - mówi jedna z nauczycielek z Katowic.

CZYTAJ KONIECZNIE
ILE NAPRAWDĘ ZARABIA GÓRNIK W KOPALNI?

Dziś to praca szuka człowieka, a nie człowiek szuka pracy. Jednocześnie, a to paradoks, coraz więcej firm boryka się ze znalezieniem i zatrzymaniem wykwalifikowanych pracowników. To nie tylko polska specjalność. Problem ten dotyka ok. 34 proc. firm w Unii Europejskiej. W Polsce kłopoty z rekrutacją ma aż 60 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Z raportu International Business Report - który objął 33 kraje - wynika, że tylko w Japonii są większe trudności w pozyskaniu pracowników (76 proc.) niż w Polsce.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.