Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Negatywne skutki programu „300 plus”? Drożeją ćwiczenia do podręczników

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Katarzyna Gruszczyńska

Negatywne skutki programu „300 plus”? Drożeją ćwiczenia do podręczników

Katarzyna Gruszczyńska

Od początku lipca rodzice mogą występować z wnioskami o 300 zł dotacji „Dobry start”, przeznaczonej na szkolną wyprawkę. Wprowadzenie dodatku zbiegło się w czasie z decyzjami niektórych wydawnictw edukacyjnych. Ceny podręczników pozostawiły one bez zmian, ale... podniosły ceny ćwiczeń do podręczników.

W skrajnym przypadku cena wzrosła nawet dwukrotnie. Dyrektorzy podstawówek obawiają się wyjść poza limit, do którego pieniądze za te materiały refunduje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kupując ćwiczenia do wszystkich przedmiotów, dyrektor szkoły musi się zmieścić w określonej kwocie refundowanej na ucznia przez MEN.

O ile, w stosunku do zeszłego roku, wzrosły ceny ćwiczeń do podręczników?

Czy ministerstwo ma wpływ na ceny ćwiczeń?

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Gruszczyńska

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Od zawsze nie było tajemnicą, że od dawna ceny podręczników i ćwiczeń były delikatnie mówiąc tendencyjne (czytaj : zawyżone). Coraz to media podają, że czytelnictwo (sprzedaż książek) z roku na rok spada, a przecież nikt nie musi ich kupować, to tylko i wyłącznie dobra wola. A książki do nauki kupić trzeba, to nie dobra wola, tylko pewna forma przymusu, więc na czym można sobie odbić straty na książkach do użytku "prywatnego" - na podręcznikach właśnie. Nie ma więc co się dziwić, że ceny z roku na rok stale rosną niewspółmiernie do wzrostu kosztów wydawnictwa. A teraz dodatkowo wydawnictwa wyczuły dodatkowy zysk, bo jak ktoś dostanie za darmo dodatkowe pieniądze, to czemu ma się z nami nie podzielić. To taki dodatkowy "podatek" od 300+. Jak słyszę, że komplet podręczników kosztuje kilkaset złotych, to aż mnie ciarki przechodzą.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.