Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

(Nie)cała Polska wspiera protest Porozumienia Zawodów Medycznych

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Żbikowska

(Nie)cała Polska wspiera protest Porozumienia Zawodów Medycznych

Marta Żbikowska

Lekarka w trakcie specjalizacji z pediatrii przyznaje, że ma dosyć przemykania szpitalnymi korytarzami ze wzrokiem utkwionym w podłogę. Chciałaby móc bez wstydu patrzeć w oczy rodzicom chorych dzieci. Dlatego popiera protest głodowy i rozważa przyłączenie się do niego.

Podczas studiów medycznych słyszeli, że będzie ciężko zaakceptować warunki panujące w szpitalu, że będą mieli mnóstwo papierkowej roboty, która ograniczy ich kontakt z pacjentami, że nie będą mieli czasu na sen, jedzenie, życie prywatne. Słyszeli, ale myśleli, że jakoś to będzie, przecież tyle pokoleń dawało radę, to i oni dadzą. Rzeczywistość sprowadziła ich na ziemię. Jest gorzej niż sobie wyobrażali.

Jak w zgodzie z przepisami pracować 300 godzin w miesiącu?

Karolina (imię zmienione) zawsze chciała być pediatrą. Kocha dzieci, choć swoich nie ma jeszcze odwagi planować. Wymarzoną specjalizację rozpoczęła dwa lata temu. Dokładnie 1 grudnia.

- Pamiętam, że już 24 grudnia pełniłam swój pierwszy samodzielny dyżur, bo nie było ludzi do pracy

- wspomina Karolina. - Uważam, że było to nieodpowiedzialne. Na szczęście, nic się nie stało, ale nie byłam jeszcze wtedy gotowa na poważniejsze wyzwania.

Po dwóch latach samodzielne dyżury są już normą. Karolina jako lekarz rezydent codziennie pracuje w szpitalu od godziny 8 do 15.30. Tak zakładają przepisy. W ramach etatu rezydenckiego pełni także dyżury. - Teoretycznie powinnam je dostawać tylko w piątki, bo po zejściu z dyżuru muszę mieć dzień wolny, a z drugiej strony, żeby wyrobić etat, o godzinie 8 powinnam być jednak w pracy - mówi Karolina i przedstawia skomplikowany algorytm ustalania godzin pracy tak, aby pozostając w zgodnie z przepisami, przepracować 300 godzin w miesiącu. - Znajomi mówią, że to niemożliwe, bo miesiąc nie ma tylu godzin - żartuje Karolina. - Ale w obecnej sytuacji służby zdrowia w Polsce nie ma rzeczy niemożliwych.

Młoda lekarka zaczyna więc pracę w poniedziałek o godzinie 8. O 15.30 (w sprzyjających okolicznościach) opuszcza szpital i jedzie do domu wykąpać się. W grę wchodzi szybki prysznic, bo na godzinę 18 musi zdążyć do jednej z przychodni pod miastem na dyżur pomocy doraźnej. Prosto ze Swarzędza Karolina przyjeżdża rano do szpitala w Poznaniu.

W dalszej części artykułu przeczytasz jeszcze m.in. z jakimi sytuacjami w pracy muszą zmagać się lekarze i pielęgniarki.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marta Żbikowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.