Niemcy nie poradziły sobie z falą migrantów i zaszkodziły Europie. Jedność Starego Kontynentu jest dziś poważnie zagrożona

Czytaj dalej
Fot. Alexey Vitvitsky/Sputnik/EAST NEWS
Andrzej Dworak

Niemcy nie poradziły sobie z falą migrantów i zaszkodziły Europie. Jedność Starego Kontynentu jest dziś poważnie zagrożona

Andrzej Dworak

31 sierpnia 2015 roku kanclerz Angela Merkel wypowiedziała słynne słowa: „poradzimy sobie”. Wyrażała w ten sposób przekonanie, że silna i dobrze zorganizowana Republika Federalna Niemiec potrafi przyjąć setki tysięcy przybyszów.

Chodziło o ludzi z krajów ogarniętych wojną, którym jej kraj miał zapewnić pobyt, bezpieczeństwo i rozwój. Po trzech latach od tego optymistycznego twierdzenia bilans dla Niemiec, dla Europy i dla samej pani kanclerz, której pozycja uległa osłabieniu, wypada źle, a „poradzimy sobie” należy opatrzyć dużym znakiem zapytania.

Właściwie te znamienne słowa pierwszy wypowiedział ktoś inny - dzień wcześniej użył ich minister finansów Wolfgang Schäuble, mówiąc o dramatycznie zwiększającej się fali uciekinierów zmierzających przez Bałkany do Niemiec. Oznacza to, że rządzący w Berlinie, nie tylko Merkel, byli zdecydowani na przyjęcie imigrantów, a umacniały ich w tym doświadczenia minionych lat, kiedy Republika Federalna poradziła sobie z kryzysem bankowym, odejściem od energii atomowej i zjednoczenie Niemiec. Liczyli, że skoro tak wiele osiągnęli, dadzą radę i temu wyzwaniu. Przeliczyli się.

Dwa kroki w przód, jeden w tył

Jest taka procesja w Echternach, mieście leżącym w Luksemburgu, ale na granicy z Niemcami i o niemieckich korzeniach, która kroczy do przodu, lecz także trochę do tyłu. Po trzech latach od dotarcia fali uchodźców i imigrantów, po niekontrolowanym przyjmowaniu przybyszów i stopniowym wyhamowywaniu tego rozpędu Niemcy wrzucili bieg wsteczny, co bardzo dokładnie ukazują liczby.

Samo utrzymywanie starających się o azyl i tych, którym azylu odmówiono, kosztowało w 2016-2017 ponad 15 mld euro

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.