Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nowe prawo wyborcze coraz bliżej. Senatorowie poparli ustawę PiS

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Norbert Kowalski

Nowe prawo wyborcze coraz bliżej. Senatorowie poparli ustawę PiS

Norbert Kowalski

Zmiana ordynacji wyborczej coraz bliżej. W czwartek wieczorem senatorowie przegłosowali poprawki dotyczące nowelizacji kodeksu wyborczego. Teraz ustawa znowu trafi do Sejmu.

– Zmiany Senatu są niewielkie, ale można było się tego spodziewać. Dlatego nadal uważam, że poprzednia ordynacja opierała się na zaufaniu do obywateli i wyborców, a ta z zaufaniem nie ma nic wspólnego i zepsuje obecny mechanizm wyborczy – przekonuje Waldy Dzikowski, poseł PO i członek sejmowej komisji nadzwyczajnej, która rozpatrywała projekty ustaw związanych ze zmianą prawa wyborczego.

Przypomnijmy, że zmiana prawa wyborczego, obok ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w Sejmie w ostatnich tygodniach. Opozycja od początku krytykuje zmiany argumentując, że to zamach na wolność wyboru Polaków. Z kolei posłowie i senatorowie PiS twierdzą, że zmiany były konieczne i przyczynią się do rozbicia lokalnych układów.

Jedyną poważną zmianą, której dokonał Senat jest pozostawienie możliwości głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych. Pierwotnie posłowie PiS chcieli zlikwidować taką możliwość, choć teraz przekonują, że popierają decyzję Senatu.


– Kiedy proponowaliśmy likwidację głosowania korespondencyjnego naszą intencją było zapobieganie możliwości kupowania głosów. To był słaby punkt, bo nawet w innych europejskich państwach w wyborach samorządowych było zabronione głosowanie korespondencyjne

– opowiada Szymon Szynk-owski vel Sęk, poseł PiS.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:

 • Na jaki kompromis zgodził się PiS?
 • Jakie efekty uboczne może przynieść ograniczenie liczby kadencji?
 • Co jeszcze zmieni się w nowej ordynacji?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Kowalski

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.