Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ostatni dzwonek, aby ratować zaufanie do Kościoła katolickiego

Czytaj dalej
Paweł Kowal

Ostatni dzwonek, aby ratować zaufanie do Kościoła katolickiego

Paweł Kowal

Niedawne referendum w Irlandii pokazało, że załamanie się zaufania do Kościoła katolickiego w religijnym europejskim kraju może nastąpić w trakcie jednego-dwóch pokoleń.

Polscy komentatorzy pocieszali się, że Polska to nie Irlandia. Racja, różnic pomiędzy polskim katolicyzmem a irlandzkim jest sporo, chociażby jeśli chodzi o świeckie szkoły, ale czy wystarczająco dużo jest tych różnic, by spać spokojnie?

Ubiegłoroczne badania religijności w Polsce pokazały, że wyraźny jest spadek niektórych praktyk - przede wszystkim uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych.

Była w nich jednak wyraźna iskra nadziei - nie dotyczyło to przystępowania do komunii. Oznacza to, że wiara polskich katolików - tych, którzy traktują ją na poważnie, jest coraz głębsza.

Jednak tegoroczne badania Pew Research Center opublikowane już w polskiej prasie pokazują inną fatalną tendencję w Polsce - skokowy spadek praktyk religijnych wśród respondentów poniżej 40. roku życia - jeden z najgłębszych spadków w tej grupie wiekowej.

Te badania to dzwonek alarmowy dla Episkopatu Polski i kościoła instytucjonalnego: spadek następuje, gdy u władzy jest prawica bardzo przychylna Kościołowi jako instytucji. Podczas XI Konferencji Krakowskiej w poniedziałek o zjawisku załamywania się religijności instytucjonalnej na rzecz sekciarstwa mówił prof. Zbigniew Mikołejko.

To badacz słynący z kontrowersyjnych sądów - warto jednak na moment przyjrzeć się, czy w Polsce w miejsce powszechnego katolicyzmu z jego uniwersalnymi wartościami nie mamy do czynienia z budowaniem się małych grup, które niby do chrześcijaństwa się przyznają, ale nieco zmieniają jego system wartości: na przykład na pierwsze miejsce wysuwa się nacjonalizm albo ekologia.

Amerykańskie badania to jednakowoż poważne zagadnienie dla polityków. Taki wynik - w którym polska młodzież wypada na jedną z najbardziej laicyzujących się w Europie, muszą zwiastować zmianę społeczną.

Ta zmiana pójdzie albo w kierunku lewicowym, albo w kierunku niechrześcijańskiej prawicy, przykładowo nacjonalistycznej. Z socjologii politycy lubią tylko jedno - aktualne badania popularności partii politycznych. Tym razem warto jednak zwrócić uwagę na coś więcej. W kraju, w którym fenomenem jest istnienie tylko prawicowych partii, w różnych wariantach, być może już się tli zmiana podobna jak w Irlandii.

Nie ma ludzkiej siły, która byłaby w stanie powstrzymywać wielkie społeczne fale, ale jest wiele możliwości, by takie procesy trochę moderować - być może to ostatni moment na zmianę taktyki polityków, przynajmniej tych, deklarujących się jako chrześcijanie, wobec Kościoła jako instytucji i podejścia ludzi Kościoła do polityków i polityki.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Polski.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Polski
  • codzienne e-wydanie Polski
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Paweł Kowal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.