Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Małgorzata Oberlan

Oszuści z piramidy naciągali seniorów. W Polsce pokrzywdzonych są tysiące starszych osób, w Toruniu - setka

- Zarzuty usłyszało 35 osób. To głównie akwizytorzy - mówi prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska Fot. Archiwum Polska Press - Zarzuty usłyszało 35 osób. To głównie akwizytorzy - mówi prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska
Małgorzata Oberlan

Akwizytorzy podstępem uzyskiwali zgodę na dostarczanie usług siedmiu tele-spółek. Kłamali, podrabiali podpisy, nie dawali kopii.

W Toruniu trwają właśnie przesłuchania seniorów, ktorzy padli ofiarą tej gigantycznej, oszukańczej piramidy. Jak przekazuje Wioletta Dąbrowska, rzecznik toruńskiej policji, w mieście jest około setki takich osób.

- W całym kraju natomiast przynajmniej 8 tysięcy - zaznacza prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska z Prokuratury Okręgowej w Płocku, która nadzoruje to wielkie śledztwo.

Jak wyglądała piramida? Na górze było siedem spółek, dostarczycieli głównie usług telekomunikacyjnych. Chodzi m.in. o Polskie Centrum Telemedyczne, Twoją Telekomunikację, Komunikację dla Domu, Telefonię Polską Razem, Naszą SA i New Telekom. Na rzecz tych spółek działały firmy agencyjne. To ich akwizytorzy dzwonili, a potem nawiedzali seniorów. Robili wszystko, by skłonić ich do podpisania umowy z telespółką. Kłamali, że reprezentują dotychczasowego operatora telekomunikacyjnego albo że chodzi tylko o wymianę aparatu. Nie pokazywali seniorom całych umów, tylko stronę z miejscem na podpis. Nie zostawiali kopii. Po zawarciu takiej umowy pokrzywdzeni byli obciążani dużymi rachunkami za usługę. Jeżeli rozwiązywali umowę, firmy nakładały dotkliwe dla seniorów kary.

- Na przestępczym procederze zarabiały agencje i ich akwizytorzy, ale największe korzyści miały same spółki, w tym zarząd firmy oferującej usługi medyczne, których nie był w stanie wykonać - podkreśla Katarzyna Kucharska, rzecznik mazowieckiej policji.

W tej sprawie zarzuty oszustwa i podrabiania dokumentów usłyszało 35 osób. To głównie akwizytorzy, ale też dwóch członków zarządu firmy telemedycznej.

Według pierwszych szacunków, podanych do publicznej wiadomości w grudniu 2017 roku, pokrzywdzonych w całym kraju jest 8 tysięcy seniorów. Tę informację śledczy od razu opatrzyli uwagą: „sprawa jest rozwojowa i liczba pokrzywdzonych może siegnąć kilkudziesięciu tysięcy”.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.