Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Patomorfolog, czyli lekarz, który stoi na granicy życia i śmierci

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Paulina Piotrowska

Patomorfolog, czyli lekarz, który stoi na granicy życia i śmierci

Paulina Piotrowska

Patomorfolog czyta choroby ze szkiełka lub zwłok. Rozmowa z dr Joanną Szpor ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Patomorfolog zajmuje się między innymi przeprowadzaniem sekcji zwłok i głównie z tym zajęciem się kojarzy. Jak jest naprawdę?

Prawdą jest, że patolog kojarzony jest głównie z wykonywaniem sekcji zwłok. Przy okazji dużych wypadków czy katastrof pojawiają się w prasie informacje, że patolodzy wykonują sekcje ofiar, a w rzeczywistości zajmują się tym lekarze medycyny sądowej. Patomorfolog wykonuje sekcje ogólnolekarskie, czyli pacjentów, którzy zmarli w szpitalu. Są to sekcje osób, co do których nie ma podejrzeń, że śmierć była wynikiem udziału osób trzecich. Jeżeli popatrzymy jednak na liczbę wszystkich badań, które wykonujemy, to sekcje nie stanowią nawet jednego procentu. Są to oczywiście badania, które mają znaczenie, przede wszystkim dla lekarzy klinicystów, bo pozwalają na ustalenie przyczyny śmierci. Takie sekcje oglądają też studenci, nabywając wiedzę o morfologicznych zmianach w różnych chorobach.

Co jest główną działalnością patomorfologa?

Obecnie jest to diagnostyka patomorfologiczna, czyli taka, która służy żyjącemu pacjentowi. Jeżeli pacjent ma pobierany wycinek czy wycinany cały narząd, to materiał ten trafia do nas. Oceniamy, jakie zmiany patologiczne w nim występują, czyli co to za choroba. Patolog na podstawie oceny makroskopowej (czyli tego, co widać gołym okiem) i mikroskopowej formuje raport badania histopatologicznego, na podstawie którego klinicysta może podjąć decyzję o postępowaniu z pacjentem. Badaniu może podlegać wycięty narząd czy tkanka, jest to badanie histologiczne, jak również badać możemy materiał cytologiczny np. rozmaz z szyjki macicy czy aspirowane komórki ze zmiany.

Czytaj więcej:

 • Czy na co dzień w pracy myśli się o odpowiedzialności za życie pacjentów?
 • Czy nasz styl życia, palenie papierosów czy picie alkoholu można zobaczyć pod mikroskopem?
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paulina Piotrowska

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.