Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paweł Pawlikowski: Twórca uniwersalny i nostalgiczny

Czytaj dalej
Fot. East News
Marek Zaradniak

Paweł Pawlikowski: Twórca uniwersalny i nostalgiczny

Marek Zaradniak

Trzy lata temu Paweł Pawlikowski zdobył Oscara za „Idę” w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. W tym roku za „Zimną wojnę” otrzymał nagrodę za reżyserię. Oba filmy zyskały uznanie krytyki i widzów. Za co go cenią i jedni i drudzy?

Poszukiwanie własnej drogi

O kinie Pawlikowskiego mówi się, że jest owiane tajemnicą. Jak on sam przyznaje w wywiadzie dla „The Telegraph” ma ambicję, by kręcić filmy inne od wszystkich, jakie powstały do tej pory, mające własną logikę, ale przykuwające uwagę.
Pawlikowski jest pierwszym polskim filmowcem nagrodzonym w Cannes za reżyserię. Film entuzjastycznie przyjęty przez krytyków z pewnością stanie się polskim kandydatem do Oscara.

Jeszcze niedawno Brytyjczycy określali Pawlikowskiego jako jednego z najzdolniejszych angielskich reżyserów, a o jego filmach mówiono, że zawierają czystą esencję angielskości. On jednak odżegnywał się od tego, twierdząc, że choć kręcił filmy w Wielkiej Brytanii zawsze odstręczało go ich zaangażowanie społeczne. Krytycy nie mogą w nim dopatrzyć się w nim śladów kina moralnego niepokoju, czy szkoły polskiej. Widoczne jest natomiast w kinie Pawlikowskiego zainteresowanie francuską nową falą.

Pawlikowski wymyka się jednak wszelkim utartym schematom. Szuka własnej drogi i nie chce być kojarzony z żadnym trendem. Sam o sobie mówi, że jest kulturowo niezdefiniowany. Charakteryzuje go nostalgia, choć on sam mówi, że nie uchodzić za sentymentalistę. Nie potrafi się jednak od tego uwolnić. Wpływ na to ma jego życiorys, w który wpisane są nagły wyjazd z kraju i tęsknota za miejscem urodzenia.

Dlaczego Paweł Pawlikowski nie chce kręcić filmów w Hollywood? M.in. o tym przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.