Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paweł Piskorski: Patryk Jaki posługuje się tanim populizmem

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Dorota Kowalska

Paweł Piskorski: Patryk Jaki posługuje się tanim populizmem

Dorota Kowalska

O problemie reprywatyzacji, postawie Hanny Gronkiewicz-Waltz, o wyborach samorządowych i o tym, dlaczego poparcie dla PiS wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie - mówi Paweł Piskorski, szef Stronnictwa Demokratycznego, w rozmowie z Dorotą Kowalską.

Kto zostanie prezydentem Warszawy, jak Pan myśli?
Sądzę, że wygra kandydat popierany przez opozycję. Ale będzie to bardzo trudny bój, dlatego że dla Prawa i Sprawiedliwości to walka prestiżowa. Przez ten najbliższy rok, który jeszcze do wyborów pozostał, PiS prawdopodobnie będzie sięgać po ciężką artylerię, zwłaszcza w stosunku do Platformy Obywatelskiej. PiS będzie grało reprywatyzacją, ale pewnie także jakimiś rozliczeniami rządowymi. Tak jak powiedziałem, to będzie ciężki bój, ale sądzę, że wygra kandydat popierany przez całą opozycję.

Rafał Trzaskowski to chyba dobry kandydat na to stanowisko: młody, inteligentny, taka trochę inna twarz Platformy.
Rafał Trzaskowski jest na pewno bardzo sprawnym politykiem, chociaż nie ma chyba menedżerskich umiejętności i doświadczeń. Warszawa to wielki żywy organizm, ale też olbrzymie przedsiębiorstwo. Żeby nim zarządzać i nie popełniać błędów, trzeba mieć wiedzę o mieście i jego funkcjonowaniu. Rafał Trzaskowski ma duże zdolności prezentacyjne, dobrze się wypowiada i buduje sympatie. To jest na pewno dobra kandydatura. Głównym jednak jego wyzwaniem będzie przekonanie warszawiaków, że stanie się solidnym i kompetentnym burmistrzem dwumilionowego miasta.

Nie sądzę, aby taką wiedzę mieli Patryk Jaki czy marszałek Senatu Stanisław Karczewski, brani pod uwagę jako kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w walce o fotel prezydenta Warszawy.
Pytała mnie pani o Rafała Trzaskowskiego, to mówię o swoich wątpliwościach. Ale, oczywiście, pojawiające się nazwiska ewentualnych kandydatów PiS, w tym ci dwaj politycy, o których pani wspomniała, wiedzą o zarządzaniu Warszawą jeszcze mniej.

Myśli Pan, że dojdzie do porozumienia opozycji w kwestii wspólnego kandydata w wyborach samorządowych w Warszawie? Bo na razie doszło do zgrzytu - trwały ponoć jakieś zakulisowe rozmowy, kiedy PO wystąpiła przed szereg i przedstawiła swojego kandydata w tych wyborach. W każdym razie Nowoczesna nie była zadowolona z takiego postawienia sprawy.
Zgadza się, to posunięcie PO było wbrew rozmowom, jakie się toczyły w kuluarach. Zgłoszenie Trzaskowskiego jako kandydata w walce o prezydenturę Warszawy jest jasną deklaracją Platformy, że w Warszawie chce mieć swojego człowieka, niezależnie od tego czy reszta partii opozycyjnych PO poprze, czy nie. Wydaje mi się jednak, że cały czas jest możliwe porozumienie partii opozycyjnych w kwestii wyborów samorządowych w Warszawie - pod warunkiem jednak że będzie ono częścią większej całości: porozumienia opozycji w skali kraju, tak w wyborach sejmikowych, jak i, jak się da, miejskich i powiatowych. To nadal jest możliwe, mimo że teraz jest bardzo zły moment, zła atmosfera. Gdyby jednak tak się stało - doszłoby do poparcia jednego kandydata już w I turze, jeśli nie - prawdopodobnie będzie II tura wyborów. Osobiście wolałbym uniknąć tego drugiego.

Właśnie, opozycja od kilku miesięcy mówi, że musi iść razem o wyborów, że musi się zjednoczyć, bo to jedyna szansa, żeby odsunąć od władzy Prawo i Sprawiedliwość. Tyle tylko że oprócz tych deklaracji, słów, nie widać żadnych realnych kroków w tym kierunku.
Jestem tym bardzo zmartwiony, bo podzielam pani zdanie, że w dużej części to taka gra, sprawdzanie siebie nawzajem, sprawdzanie, jaki kompromis jest możliwy, ile każda ze stron jest w stanie ustąpić, na czyich warunkach to porozumienie powinno być zawarte. Otóż uważam, że Grzegorz Schetyna powinien zrozumieć, iż jego relatywne zwycięstwo nad pozostałymi partiami opozycyjnymi i tak na niewiele mu się zda, jeśli Prawo i Sprawiedliwość będzie dominowało w polskiej polityce. Z kolei Ryszard Petru powinien zrozumieć, że bez szerszego porozumienia Nowoczesna ryzykuje w ogóle swoje istnienie. Bo wymogi ordynacji wyborczej powodują, że partia ciesząca się 10-procentowym poparciem może w ogóle nie być obecna w samorządzie. W związku z tym uważam, że jeśli zostaną przezwyciężone emocje międzyludzkie, to wszystkie racjonalne argumenty są za tym, żeby się porozumieć do wyborów. Zwłaszcza że w wyborach samorządowych to dzielące pytanie: „jak się ustosunkowujesz do byłego rządu Donalda Tuska i ośmiu lat rządu Platformy?” nie jest tak istotne. Jeśli w wyborach parlamentarnych można zakładać, że część elektoratu antypisowskiego nie jest zachwycona Platformą i nie chciałaby takiego prostego powrotu ekipy sprzed 2015 roku, to w wyborach samorządowych ten mianownik - „wszyscy jesteśmy za samorządem, a nie za centralizacyjnymi zapędami Prawa i Sprawiedliwości” - znacznie łatwiej znaleźć. Sądzę też, że samo PiS pomoże w porozumieniu, forsując zmiany do ordynacji. No chyba że, jak mówią niektórzy, to wszystko jest umówione i liczą, że po wecie prezydenta do projektu PiS opozycja się rozsypie. Dlatego należy się porozumiewać niezależnie od ordynacji.

Wracając do reprywatyzacji - oglądamy serial z nim związany, bo komisja wersyfikacyjna pracuje z dużym rozmachem. Także za Pana prezydentury oddawano grunty w Warszawie spadkobiercom prawowitych właścicieli. Nie zdawał Pan sobie sprawy, do jakich oszustw może podczas tego procesu dochodzić?

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Kowalska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

50,00 100,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.