Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pielęgniarka z aureolą. Mówiła: moja praca to nie tylko zawód, ale powołanie. I tym powołaniem cioteczka Hanna Chrzanowska żyła do końca

Czytaj dalej
Fot. Fot. e-civitas.pl
Grażyna Starzak

Pielęgniarka z aureolą. Mówiła: moja praca to nie tylko zawód, ale powołanie. I tym powołaniem cioteczka Hanna Chrzanowska żyła do końca

Grażyna Starzak

Porównuje się ją do Brata Alberta i Matki Teresy z Kalkuty. Bo Hanna Chrzanowska nie wahała się iść tam, gdzie nikt nie chciał chodzić. Gdy drzwi do pacjenta były zamknięte, wskakiwała oknem.

Zjawiała się w mieszkaniach osób, o których wszyscy zapomnieli. A tam nie zwracała uwagi na potłuczone butelki, brudne szmaty i pchły. Widziała po prostu cierpiącego człowieka. Wiecznie uśmiechnięta, w białym wykrochmalonym uniformie. Mawiała, że z zawodu jest „posługaczką i pośredniczką od wszystkiego”. Zmarła w 1973 r. krakowska pielęgniarka Hanna Chrzanowska 28 kwietnia trafi na ołtarze. Będzie pierwszą w Polsce pielęgniarką z aureolą.

„W długim pochodzie świętych i błogosławionych Kościoła spotykamy osoby, które wytrącają nas z rutynowej pobożności i zmuszają do postawienia pytania: co to jest chrześcijaństwo? I odpowiadają na to pytanie swoim życiem, heroizmem wiary. Taką osobą była Hanna Chrzanowska” - mówił w homilii wygłoszonej w ostatnią niedzielę stycznia tego roku w kościele św. Mikołaja w Krakowie bp Damian Muskus. Kościół św. Mikołaja jest ośrodkiem kultu Hanny Chrzanowskiej. Nieprzypadkowo.

To tutaj mieści się siedziba Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych, których członkinie rozpoczęły starania o beatyfikację Chrzanowskiej. To tutaj, 7 kwietnia 2016 r. jej szczątki zostały przeniesione z Cmentarza Rakowickiego. To tutaj zaczyna się „ulica cierpienia”, nazwana imieniem Mikołaja Kopernika, gdzie znajdują się liczne szpitale i kliniki. Jak mówi proboszcz parafii św. Mikołaja - ks. Jozef Gubała, „Pan Bóg znalazł to miejsce, by mogli się tu modlić nie tylko pracownicy służby zdrowia, ale także chorzy i ich rodziny w drodze do szpitala”.

- A im bliżej beatyfikacji, tym więcej mamy dowodów, że te modlitwy są skuteczne i tym bardziej rozwija się kult Hanny Chrzanowskiej - podkreśla ks. Gubała, dodając, że wykracza on poza środowiska pielęgniarek i położnych oraz osób związanych ze służbą zdrowia. W jego opinii Hanna Chrzanowska, przekładając „filantropię na miłosierdzie”, sprawiła, że przesłanie, by dostrzegać drugiego człowieka i jego potrzeby, jest uniwersalne - dla wierzących i niewierzących.

Czytaj więcej:

 • kim była Hanna Chrzanowska?
 • na czym, według osób które ją znały, polegała jej siła?
 • co mówi o Hannie Chrzanowskiej ojciec Leon Knabit?
Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.