Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pierwszy człowiek na Księżycu, czyli wielki mały krok Neila Armstronga. Jak wyglądała jego misja?

Czytaj dalej
Fot. materiały dystrybutora
Sebastian Gabryel

Pierwszy człowiek na Księżycu, czyli wielki mały krok Neila Armstronga. Jak wyglądała jego misja?

Sebastian Gabryel

Do kin w całej Polsce właśnie wchodzi film „Pierwszy człowiek” – amerykańska superprodukcja z prawie 60-milionowym budżetem o słynnym astronaucie Neilu Armstrongu, który 20 lipca 1969 roku stał się pierwszym człowiekiem, który stanął na Księżycu.

W jego rolę wcielił się Ryan Gosling, będący obecnie jedną z największych gwiazd Hollywood. Niemniej gwiazdorska jest reszta obsady, w której znaleźli się m.in. Claire Foy, Jason Clarke i Kyle Chandler. Jak przyznają krytycy, film w reżyserii Damiena Chazelle’a (twórcy obsypanego Oscarami musicalu „La La Land”, w którym Gosling również gra rolę główną) może okazać się wielkim hitem nie tylko ze względu na swój rozmach. Bo choć od tej historycznej misji Apollo 11 niedługo minie 50 lat, jej kulisy wciąż rozpalają emocje i budzą sporo kontrowersji…

Podobno „Pierwszy człowiek” jest pierwszym filmem, który w tak widowiskowy, a jednocześnie rzetelny sposób przedstawia legendarną ekspedycję NASA. Jak przyznaje Chazelle, wsparcie merytoryczne ze strony amerykańskiej agencji kosmicznej było nieocenione.

– Nigdy wcześniej nie otrzymałem tak wiele pomocy podczas pracy nad filmem. NASA otworzyło dla nas drzwi Muzeum Neila Armstronga. Jego syn, była żona, siostra i przyjaciele z dzieciństwa również byli bardzo pomocni

– powiedział reżyser po pierwszym pokazie filmu, z wielkim hukiem otwierającym 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, na którym zebrał bardzo entuzjastyczne recenzje. „Pierwszego człowieka” chwalą dziennikarze takich prestiżowych

Neil Armstrong był pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na Księżycu. W filmie „Pierwszy człowiek” Damiena Chazelle’a w jego rolę wcielił się aktor
materiały archiwalne Neil Armstrong (na zdjęciu) był pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na Księżycu. W filmie „Pierwszy człowiek” Damiena Chazelle’a w jego rolę wcielił się aktor Ryan Gosling.

tytułów jak „The Independent”, „Time” czy „The Hollywood Reporter”.

Prymitywny cud techniki

Misja kosmiczna Apollo 11 rozpoczęła się na długo zanim Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu. Wszystko zaczęło się od słów prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, który w 1961 roku zapewnił, że amerykańska załoga wyląduje na Księżycu do końca lat sześćdziesiątych. Przed wielkim wyzwaniem stanęli wówczas inżynierowie NASA. Ich zadanie polegało na budowie rakiety pozwalającej dolecieć astronautom do Księżyca, a także statku kosmicznego, który sprowadzi ich na Ziemię. Pół wieku temu nie było to takie proste, jednak przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Gigantyczna rakieta o nazwie Saturn V oraz niemniej imponujący statek kosmiczny Apollo 11 określane były „cudem techniki”.

Co ciekawe, obsługiwały go komputery, których moc była ponad 100 tysięcy razy mniejsza od tej, którą dysponują współczesne laptopy!

– Nie miałem zielonego pojęcia, z jakim ryzykiem wiązały się te misje. Jak były klaustrofobiczne, jak prymitywna była wówczas technologia]…

– przyznaje Gosling, odtwórca głównej roli w filmie.

Orzeł wylądował!

16 lipca 1969 roku dowódca Neil Armstrong, pilot lądownika Buzz Aldrin oraz pilot modułu dowodzenia Michael Collins polecieli w kosmos z Centrum Lotów Kosmicznych na Canaveral. Od Księżyca dzieliło ich „zaledwie” 384 400 kilometrów. Na jego orbitę udało im się wejść dopiero po trzech dniach podróży, którą spędzili w kapsule Columbia. 20 lipca wydarzyło się to, na co czekał cały świat.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Dlaczego Neil Armstrong przez lata nie udzielał wywiadów?
 • Kto miał stać za sfingowaniem lądowania na Księżycu?
 • Czy ludzie wrócą na Księżyc?
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Sebastian Gabryel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.