Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Podwyżek nauczycielom nie dali, a zabierają kolejne dodatki. Nie ma już dodatku mieszkaniowego, a następny ma być wiejski

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Joanna Labuda

Podwyżek nauczycielom nie dali, a zabierają kolejne dodatki. Nie ma już dodatku mieszkaniowego, a następny ma być wiejski

Joanna Labuda

Od 2018 roku nauczyciele będą zarabiać więcej – zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska. Na razie sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Podwyżek jak nie było, tak nie ma, a rząd odbiera nauczycielom dodatki. W styczniu pożegnali się już z dodatkiem mieszkaniowym, a to dopiero początek „cięć”.

– W styczniu odebrano nam dodatek mieszkaniowy, który stanowił 6 proc. pensji zasadniczej. W moim przypadku wyliczono to z 1716,95 zł. Tyle zarabiam jako naczyciel kontraktowy. Każdy z nas był „rozliczony” w inny sposób – w zależności od stopnia. W marcu mają nam odebrać jeszcze dodatek wiejski, wynoszący 10 proc. płacy zasadniczej. Nowa sytuacja finansowa i socjalna zaczyna nas przerażać – mówi anonimowo nauczycielka języka polskiego pracująca w jednej z podpoznańskich gmin.

Likwidację dodatku mieszkaniowego z Karty Nauczyciela rząd zapowiedział już w ubiegłym roku. Nauczyciele otrzymywali go w Polsce od ponad 30 lat. Wysokość bonusu była uzależniona od ich sytuacji ekonomicznej oraz sytuacji na rynku nieruchomości w danym mieście.

Z szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej wynikało, że do 1 stycznia 2018 roku taki dodatek otrzymywało "około jednej trzeciej nauczycieli" w całym kraju, czyli blisko 189 tys. osób. Zabranie go oznacza, że budżet państwa zaoszczędzi ok. 129 mln zł.

Razem z dodatkiem mieszkaniowym na początku roku nauczyciele z terenów wiejskich i miejscowości do 5 tys. mieszkańców stracili także prawo do lokalu mieszkaniowego oraz prawo do mieszkania dla nauczyciela, który przeszedł na emeryturę lub rentę.

W dalszej części artykułu:

 • Jak decyzje ministerstwa komentują poznańscy nauczyciele?
 • Jak postawę rządu ocenia wiceszef Związku Nauczycielstwa w Poznaniu?
 • Co jeszcze - oprócz odbierania dodatków - niepokoi nauczycieli?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Joanna Labuda

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.