Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Podwyżka na słowo honoru, czyli co z pieniędzmi dla ratowników medycznych

Czytaj dalej
Agata Pustułka

Podwyżka na słowo honoru, czyli co z pieniędzmi dla ratowników medycznych

Agata Pustułka

400 zł brutto w lipcu 2017 r. i 400 zł brutto w styczniu 2018 r. podwyżki mieli dostać ratownicy medyczni. Dostali ci zatrudnieni w pogotowiu, ale większość z zatrudnionych w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz w izbach przyjęć już nie.

To zachowanie honorowe, dla którego nie trzeba szukać podstawy prawnej - tak w liście wzywającym dyrektorów szpitali do wypłaty podwyżek ratownikom medycznym napisał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Trwa zabawa „w kotka i myszkę” i zrzucanie odpowiedzialności na innych, bo okazuje się, że wiele szpitali nie dało zatrudnianym przez siebie ratownikom pieniędzy.

400 zł podwyżki w lipcu 2017 roku i 400 zł w styczniu 2018 roku otrzymali ratownicy z karetek, a więc zatrudnieni w Państwowym Ratownictwie Medycznym. Tymczasem kilka tysięcy ratowników (jest ich prawdopodobnie ponad 4,5 tysiąca w skali kraju) prawdopodobnie - bo tak naprawdę ostatecznymi informacjami statystycznymi nikt nie dysponuje - pracuje w izbach przyjęć, szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz na różnych oddziałach szpitalnych - intensywnej terapii, psychiatrii czy chirurgii. W ich przypadku wypłata zależała od... honoru dyrektorów, jak napisał Tombarkiewicz, a tak naprawdę - od możliwości finansowych szpitali. A te są oczywiście różne.

Są szpitale, które zatrudniają kilku, inne zaś - kilkudziesięciu ratowników i w takich przypadkach kwoty przeznaczone na podwyżki są nieporównywalne. Inne, jak Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu, systematycznie podnoszą płace. - Ratownicy w ciągu ostatnich lat dostali po kilkaset złotych. Teraz nie czułam się zobowiązana do wypłaty podwyżek, bo tego warunku nie było w porozumieniu, a po drugie nie przekazano nam na ten cel pieniędzy - mówi Iwona Łobejko, dyrektor placówki.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.