Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Poznańska sędzia przeciąga w sądzie spór z sąsiadami? Minister Ziobro mianował ją prezesem tego sądu

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Łukasz Cieśla

Poznańska sędzia przeciąga w sądzie spór z sąsiadami? Minister Ziobro mianował ją prezesem tego sądu

Łukasz Cieśla

Poznańska sędzia Danuta Felińska-Żukowska od prawie 11 lat uczestniczy w sądowym sporze o budowę drogi osiedlowej. Zdaniem sąsiadów i prawników, skutecznie przeciąga tę sprawę. Minister Zbigniew Ziobro właśnie powołał ją na prezesa sądu. Właśnie tego, w którym od wielu lat ślimaczy się postępowanie z jej udziałem.

Sprawa dotycząca budowy drogi wciąż toczy się w pierwszej instancji: pani sędzia kwestionuje roszczenia sąsiadów i nie wykonuje korzystnych dla nich postanowień sądu. Nie czuje się również związana obietnicą męża, który wcześniej u notariusza zobowiązał się udostępnić sąsiadom teren pod drogę.

To nie koniec:

sędzia Danuta Felińska-Żukowska od lat pracuje w sądzie rozstrzygający spór o drogę. A teraz nim pokieruje jako nowa pani prezes.

O jej nagłym awansie na początku stycznia powiadomiło Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort opublikował komunikat o zmianach prezesów różnych sądów w Polsce. „Dobra zmiana” dotarła również do Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto. Bo jest na szarym końcu pod względem radzenia sobie ze sprawami. Poznańscy sędziowie przyznają, że faktycznie ten sąd ma kiepskie statystyki, ale jest tego konkretna przyczyna.

- Minister Ziobro miesiącami nie obsadzał wolnych etatów w sądach, więc pracujący sędziowie byli zawaleni wokandami. Teraz, gdy minister dostał olbrzymią władzę nad sądownictwem, może powoływać „swoich” prezesów. Przyzna im etaty sędziowskie i za chwilę pochwali się, jak to jego decyzje uzdrowiły sądownictwo - irytuje się jeden z sędziów.

Czym na powołanie przez ministra Ziobro zasłużyła sobie sędzia Felińska-Żukowska? Ministerstwo nie odpowiedziało na nasze pytania.

Obiecanki cacanki

Spór, w którym uczestniczy pani sędzia i jej mąż (niegdyś znany poznański urzędnik) dzieje się na osiedlu na północy Poznania.
Sąsiedzi twierdzą, że małżonkowie Żukowscy w długim sporze o drogę stali się wybitnymi specjalistami od sądowej obstrukcji.

O sąsiedzkim sporze pisaliśmy już w „Głosie Wielkopolskim”. Przypomnijmy: firma TRUST zbudowała osiedle, a część rodzin kupiła mieszkania bez bezpośredniego dojazdu. Jak twierdzą, deweloper zapewniał, że droga powstanie później na tyłach ich posesji. Tak się nie stało, a firma uważała, że budowa drogi była niemożliwe ze względów technicznych. Po pewnym czasie pustą działką zainteresował się mieszkający na osiedlu Ryszard Żukowski. Poznański urzędnik i mąż pani sędzi.

Jak wspominają mieszkańcy,

Żukowski chciał postawić na działce dom. Prosił sąsiadów o nieblokowanie jego inwestycji.

Mieszkańcy się zgodzili. Pod warunkiem, że złoży u notariusza pisemną obietnicę o udostępnieniu części swojej działki pod drogę.

Taką notarialną obietnicę Żukowski złożył w sierpniu 2004 roku.

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

 • czego dotyczy spór z sąsiadami?
 • jak wyglada postępowanie sędzi Felińskiej-Żukowskiej w tym sporze?
 • co mówią inni sędziowie o jej nominacji?

 

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Cieśla

l.ciesla@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.