Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Proces o mobbing w szkole w Tulcach: Nauczycielki wezwane przez szkołę nie chcą zeznawać przy mediach

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Łukasz Cieśla

Proces o mobbing w szkole w Tulcach: Nauczycielki wezwane przez szkołę nie chcą zeznawać przy mediach

Łukasz Cieśla

Czy w szkole w podpoznańskich Tulcach doszło do mobbingu? Tak twierdzi nauczycielka Zofia H., która po konflikcie w szkole doznała udaru i nieprzytomna trafiła do szpitala. Podczas wtorkowej rozprawy zeznawały nauczycielki wezwane przez pozwaną szkołę. Próbowały wykluczyć z rozprawy dziennikarza „Głosu Wielkopolskiego”. Nie chciały, by przysłuchiwał się ich zeznaniom. Jednocześnie twierdziły, że nie pamiętają szczegółów sprawy.

Konflikt w szkole w Tulcach sięga 2014 roku. Wychowawczyni pierwszej klasy Zofia H. zamierzała na świadectwie opisowym ucznia, syna innej nauczycielki, napisać kilka krytycznych uwag o chłopcu. Jak opowiada, jej ocena została zaakceptowana na radzie pedagogicznej. Ale krótko po jej zakończeniu, jedna z wicedyrektorek poleciła jej poprawić świadectwo syna innej nauczycielki. Zofia H. nieco poprawiła świadectwo, ale konflikt narastał. Opowiadała nam, że matka chłopca, podczas zakończenia roku szkolnego publicznie ją wyzwała. Miała też nastawiać przeciwko niej niektórych rodziców.

WIĘCEJ w artykułach:
Szkoła w Tulcach: co się działo przed i po wypadku nauczycielki Zofii H.?
Szkoła w Tulcach: zeznania wcześniejszych świadków ws. mobbingu

W nowym roku szkolnym 2014/2015 Zofii H. przyznano różnych nauczycieli wspomagających. Ona sama oraz niektórzy nauczyciele uznali, że to forma kontroli nad Zofią H. W październiku 2014 roku, po kolejnej spornej sytuacji, Zofia H. doznała udaru i nieprzytomna trafiła do szpitala. Sąd, w jednej z wytoczonych przez nią spraw, uznał już, że doznała wypadku przy pracy.

Nauczycielka, po rehabilitacji wróciła do pracy w szkole w Tulcach. Jej zdaniem nadal była źle traktowana. W końcu pozwała szkołę o mobbing.

We wtorek odbywał się kolejna rozprawa. Najpierw zeznawała nauczycielka języka angielskiego – na świadka powołała ją Zofia H. Zeznawała o złym traktowaniu swojej koleżanki.

- Kiedy pani Zosia wchodziła do pokoju nauczycielskiego, milknęły rozmowy, niektórzy nie mówili jej „dzień dobry”. Ja z nią rozmawiałam, więc i na mnie dziwnie patrzono, jakbym rozmawiała z człowiekiem z kosmosu. Do dzisiaj nie rozmawia ze mną połowa osób w szkole, bo trzymam stronę pani Zosi, która jest dobrym człowiekiem

– zeznawała anglistka. - Przed wypadkiem wprowadzono u niej ośmiu różnych nauczycieli wspomagających. Nie chodziło o wspomaganie uczniów, lecz o kontrolowanie pani Zosi. Tych wspomagających wprowadzono bez żadnych procedur, ale to rzeczywiście była trudna klasa, też miałam z nią lekcje. Na przykład jeden z chłopców podniósł kiedyś ławkę i pytał się, czy ma nią we mnie rzucić. Jednak kiedy ja prosiłam o wsparcie, nie dostałam go ze strony dyrekcji.

Anglistka zeznawała też o synu nauczycielki, któremu Zofia H. w 2014 roku chciała wystawić częściowo krytyczne świadectwo.

- Temu chłopcu nudziło się na moich lekcjach. Proponowałam więc jego mamie, by robił dodatkowe zadania. Ona powiedziała jednak, że sama mu przygotuje zadania z matematyki. I kiedy nudził się u mnie na angielskim, wyciągał dodatkowe zadania z matematyki przygotowane przez mamę. Do moich lekcji nie był przygotowany – zeznawała nauczycielka języka angielskiego.

Co zeznały kolejne nauczycielki wezwane na świadka przez pozwaną szkołę? Dlaczego domagały się wykluczenia dziennnikarza "Głosu Wielkopolskiego" z rozprawy? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Cieśla

l.ciesla@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.