Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Prof. dr hab. med. Piotr Jankowski: Złe nawyki to cios prosto w serce

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec / Polska Press
Iwona Krzywda

Prof. dr hab. med. Piotr Jankowski: Złe nawyki to cios prosto w serce

Iwona Krzywda

O tym, jak wygląda leczenie chorób kardiologicznych w Polsce, jaką rolę w ich profilaktyce odgrywają leki i dlaczego nową epidemią stała się niewydolność serca, mówi prof. dr hab. med. Piotr Jankowski, specjalista kardiologii z I Oddziału Klinicznego Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Szpitala Uniwersyteckiego.

Podobno londyńczyk, który dostanie zawału serca w Krakowie, może mówić o dużym szczęściu…
To moje słowa?

Tak.
Rzeczywiście, system leczenia pacjentów z ostrym zawałem serca w tej pierwszej fazie szpitalnej jest w Polsce bardzo dobrze rozwinięty. Jeśli tylko chory nie zwleka z zawiadomieniem pogotowia ratunkowego– co niestety zbyt często się zdarza – może liczyć na pomoc na światowym poziomie, często lepszą niż w wielu krajach Europy Zachodniej. Tak jest również w Małopolsce i Krakowie. Nie oznacza to jednak, że zawał jest chorobą lekką i przestał być stanem zagrażającym życiu.

Statystyki pokazują, że mimo intensywnego rozwoju kardiologii interwencyjnej, nadal co piąty zgon jest spowodowany zawałem.
Generalnie schorzenia układu krążenia są odpowiedzialne za 46 proc. wszystkich zgonów, a wśród nich najczęstszą przyczyną jest choroba wieńcowa, w tym zawał serca. Ocenia się, że od momentu wystąpienia pierwszych objawów do chwili, kiedy chory znajdzie się pod opieką lekarzy, umiera od kilkunastu do dwudziestu kilku procent osób, u których doszło do zawału. Kolejnych prawie 10 proc. umiera w szpitalu. To statystyka na poziomie Niemiec czy Danii i lepsza niż w wielu krajach Europy Zachodniej. W polskich ośrodkach, które leczą zawały zabiegowo – udrażniając niedrożną tętnicę – te śmiertelne przypadki są jeszcze rzadsze, dotyczą 4-6 proc. chorych. Niestety, zgony zdarzają się również już po opuszczeniu oddziału kardiologii. W ciągu pierwszych 12 miesięcy z różnych przyczyn umiera co dziesiąty chory. Jeśli zsumujemy te odsetki wyraźnie widać, jak niebezpieczna to choroba. Kluczowy jest zaś czas reakcji. Bagatelizowanie objawów nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo, że pacjent nie przeżyje zawału, ale zmniejsza również szanse na efektywną pomoc.

Jak więc go rozpoznać?
Typowy objaw to ból o charakterze ucisku, ściskania, rozrywania, pieczenia za mostkiem lub na lewo od niego. Może on promieniować do szyi, gardła, lewego barku lub ramienia i skutkować także drętwieniem rąk. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jego objawy są charakterystyczne. O zamknięciu tętnicy może również świadczyć ból w klatce piersiowej o np. kłującym charakterze, duszność, kołatanie serca, ból w nadbrzuszu czy wyłącznie lewej ręki. Takie dolegliwości oczywiście są charakterystyczne także dla zupełnie innych schorzeń, niemniej jednak nawet w takim przypadku warto zadzwonić na pogotowie i skonsultować swój stan z ratownikiem czy lekarzem.

Kobiety i mężczyźni przechodzą zawał tak samo?
Nietypowe objawy, o których wspominałem,są bardziej charakterystyczne dla kobiet. U pań częściej zdarzają się również takie zawały, które w ogóle nie dają dolegliwości bólowych.

Czytaj więcej:

 • Można mieć zawał i o tym nie wiedzieć?
 • Dlaczego zawały serca są tak częste zwłaszcza u seniorów?
 • Czy niewydolność serca da się całkowicie wyleczyć?
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.