Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Proszę tylko o jedno, niech Piotra nie oceniają ludzie, którzy go nie znali

Czytaj dalej
Fot. marek szawdyn
Paulina Piotrowska

Proszę tylko o jedno, niech Piotra nie oceniają ludzie, którzy go nie znali

Paulina Piotrowska

19 października 2017 r. na warszawskim placu Defilad Piotr Szczęsny z Niepołomic dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko polityce PiS. Chemik, członek stowarzyszenia Mensa, pracował jako szkoleniowiec w organizacjach pozarządowych. Rozmowa z jego kolegą, dr. Piotrem Wirońskim.

Z Piotrem Szczęsnym poznaliście się 14 lat temu. W jakich okolicznościach?

Piotra znałem na płaszczyźnie zawodowej, ale przez tyle lat mogłem poznać go też prywatnie, jako człowieka. Działaliśmy razem w stowarzyszeniu MATRIK, które zrzesza szkoleniowców, trenerów w biznesie. Piotr był jego założycielem, ja dołączyłem w 2003 roku. Trenerzy, którzy są tam zrzeszeni, przygotowują razem projekty, moduły, kursy. W ten sposób pracujemy ze sobą. Spotykamy się regularnie, poznajemy.

Gdyby miał Pan wybrać trzy cechy, które najlepiej opisywałyby Piotra, to jakie by były?

Merytoryczny, spokojny, zdystansowany. Dlatego tak bardzo szokujący był dla mnie akt, którego dokonał. Nie mogłem uwierzyć w to, że to właśnie Piotr. Był osobą spokojną i zawsze racjonalnie podchodzącą do życia. Wielokrotnie miałem okazję słyszeć jego przemyślane wypowiedzi i widzieć przemyślane działania. Pogodny, nigdy nie przejawiający agresji czy nawet irytacji podczas dyskusji i spotkań. Decyzje podejmował w sposób przemyślany, bez pośpiechu i racjonalnie. Był też człowiekiem wykształconym, działającym w biznesie, bynajmniej niepodatnym na manipulacje i wpływ innych. Co więcej: potrafił rozwiązywać trudne sytuacje, mądrze doradzał, zawsze znajdował konstruktywne rozwiązania. Był życzliwie nastawiony do innych w swoim otoczeniu.

Piotr cierpiał na depresję, sam przyznał się do tego w liście pożegnalnym, prosząc jednocześnie, żeby nie łączyć jego aktu z chorobą. Wiedział Pan o tym?

Nie. Absolutnie nie odbijało się to na jego pracy, na tym, jakim był człowiekiem. Był trenerem, prowadził szkolenia, więc musiał być wiarygodny w tym, co robił, uczył innych, ludzie mu ufali. To nie są cechy osoby chorej, a już na pewno nie wariata, a tak jest obecnie przedstawiany przez rządzących.

Czytaj więcej:

 • Czy Piotr Szczęsny często mówił o polityce?
 • Czy musiał poświęcić swoje życie?
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paulina Piotrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.