Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Przygrywka do katastrofy. Rosja między dwoma reżimami

Czytaj dalej
Fot. fot. archiwum
Włodzimierz Knap

Przygrywka do katastrofy. Rosja między dwoma reżimami

Włodzimierz Knap

Luty 1917 r. W Rosji wybucha rewolucja. Przeszła niczym tornado, choć przy tym niemal bezkrwawo. W ciągu dwóch-trzech dni zmiotła największe wtedy imperium świata. Carat zakończył żywot.

Rewolucja lutowa była wydarzeniem niezwykłym w dziejach świata. Fenomenem była zwłaszcza zawrotna szybkość, z jaką rozpadało się państwo rosyjskie. Największe imperium na świecie okazało się być niemal domkiem z kart. Gdy tylko car Mikołaj II abdykował, cały gmach państwa runął w gruzy. Aleksander Kiereński, premier Rządu Tymczasowego, wspominał, że chwilami wydawało mu się, iż słowo rewolucja zupełnie nie pasuje do tego, co zdarzyło się w Rosji.

Wasilij Rozanow, filozof, niemal na bieżąco pisał: „Rosja zmarniała w ciągu dwóch dni, najwyżej trzech. Zadziwiające, że od razu rozsypała się cała, na kawałki, na drobiny. Nie ma już monarchii, Cerkwi, wojska ani klasy robotniczej. Co zostało? Został podły lud”.

Prof. Richard Pipes, wielki znawca upadku caratu i dojścia do władzy bolszewików, tak puentuje konsekwencje rewolucji lutowej: - Naród rosyjski, uwolniwszy się od caratu, zamarł, oszołomiony zdobytą wolnością. I porównuje go do damy z opowiadania Balzaka, która tak długo chorowała, że kiedy wreszcie wyleczyła się, uznała, że zapadła na nową chorobę. Do władzy doszli bolszewicy, choć nie musieli. Szans na jej zdobycie mieli bardzo mało, nawet jeszcze w październiku 1917 r.

Rewolucja lutowa przeszła do historii także z tego powodu, że choć jej skutki były wielkie, to sama była przewrotem stosunkowo bezkrwawym. 169 osób zostało zabitych w czasie jej trwania. Carscy funkcjonariusze zwykle ustępowali sami. Władza przechodziła w ręce ziemstw, rad miejskich i lokalnych rad delegatów.

Czytaj więcej:

 • jak wyglądała sytuacja Rosji pod koniec pierwszej dekady XX stulecia,
 • dlaczego wybuchła rewolucja lutowa,
 • jak wyglądał przebieg rewolucji
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Włodzimierz Knap

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.